Nowy numer 22/2020 Archiwum

Pierwsza taka uroczystość w Nowym Stawie

Instalacje kanoników Kwidzyńskiej Kapituły Konkatedralnej i Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej były ważnymi wydarzeniami w historii diecezji.

W kolejnych wspomnieniach w związku z 5-leciem obecności "Gościa Niedzielnego" w diecezji elbląskiej (#5latgoscia) chcielibyśmy zaprosić do Kwidzyna i Nowego Stawu.

W czerwcu 2015 r. odbyła się instalacja kanoników Kwidzyńskiej Kapituły Konkatedralnej, a we wrześniu - Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej. Uroczystości w Kwidzynie były połączone z wprowadzeniem do konkatedry św. Jana Ewangelisty bp. Adama Wodarczyka, biskupa tytularnego diecezji pomezańskiej.

Kościół św. Mateusza Apostoła do rangi Kolegiaty Żuławskiej został podniesiony w 1992 r. przez bp. Andrzeja Śliwińskiego. Została erygowana przy nim kapituła. Było to w roku 2002.

- Nie zostali jednak mianowani kanonicy. Dzisiaj, po 13 latach, zgodnie z decyzją i dekretem bp. Jacka Jezierskiego jesteśmy świadkami pierwszej instalacji księży kanoników rzeczywistych i honorowych tejże kapituły żuławskiej - zauważył bp Ryszard Kasyna w homilii wygłoszonej podczas Mszy św.

Pochodzący z Nowego Stawu bp Kasyna, biskup pelpliński, zaznaczył, że św. Mateusz patron wspólnoty parafialnej stał się patronem Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej.   

Przypomnijmy sobie te wydarzenia:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama