W tym roku nie będziemy mogli uczestniczyć w tradycyjnych misteriach Męki Pańskiej wystawianych w naszych parafiach.
W ostatnich dniach przygotowania do Triduum Paschalnego w poprzednich latach mieliśmy szansę uczestniczyć w misteriach Męki Pańskiej, które przygotowywano w różnych parafiach naszej diecezji. Tegoroczny Wielki Post nie pozwoli nam na własne oczy zobaczyć tych wyjątkowych wydarzeń. Spróbujmy więc choć w pewnym stopniu przenieść się jeszcze raz do tych nabożeństw z przeszłości.
Tradycyjnie co roku w Wielki Wtorek w parafii św. Andrzeja w Prabutach tamtejsi parafianie pod kierownictwem Akcji Katolickiej przygotowali przedstawienia ostatnich godzin życia Pana Jezusa. Czasem też wierni wplatali elementy misterium do rozważań Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W ostatnim relacjonowanym przez "Gościa" prabuckim misterium wierni przeszli z kościoła św. Andrzeja w stronę miejskiej "Golgoty", tuż obok katedry.
Tradycją jest także, że swoją opowieść o śmierci Jezusa Chrystusa przedstawia młodzież z parafii św. Rafała Kalinowskiego. Regularnie na dziedzińcu przed kościołem parafii "Nad Jarem" gromadziło się kilkuset wiernych, aby uczestniczyć w misterium. Nie inaczej było przed rokiem.
Obrazowe przedstawienia, które gromadzą tłumy wiernych, to domena nie tylko dużych parafii. Misterium udało się także zorganizować w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drulitach.
Spotykamy także różnorodne formy misteriów. Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej z Elbląga przygotował takie przedstawienie w formie teatru cieni.
#5latgoscia