GN 24/2021 Archiwum

Gmina Rychliki wspiera zabytki

Władze gminy Rychliki przekazały wsparcie dla zabytkowych kościołów w Świętym Gaju i Kwietniewie.

Władze Gminy Rychliki poinformowały o przekazaniu wsparcia na ratowanie zabytkowych kościołów w regionie. Porozumienie pomiędzy samorządowcami a rzymskokatolicką parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie zostało zawarte w sprawie udzielenia dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków

W imieniu parafii o pomoc występował ks. proboszcz Piotr Łatacz. Gmina postanowiła wesprzeć wspólnotę kwotami: 30 tys. zł na remont dachu wieży kościoła w Kwietniewie, oraz 20 tys. zł na konserwację i remont gotyckiej elewacji północnej korpusu i kruchty dachu kościoła św. Wojciecha w Świętym Gaju.

Świątynia w Świętym Gaju pochodzi z końca XIV wieku, w wyniku licznych pożarów zmieniał się jej wygląd. Ten, który znamy obecnie, pochodzi z XIX wieku. Święty Gaj to miejsce dorocznych pielgrzymek, zwłaszcza dla uczczenia św. Wojciecha, patrona Polski i diecezji elbląskiej. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, pielgrzymki nie odbyły się.

Kościół w Kwietniewie to również budowla XIV-wieczna. W 2019 r. gwałtowna burza uszkodziła pokrycie dachu wieży z dachówki. Podczas prac okazało się, że drewniana konstrukcja zwieńczenia świątyni wymaga pilnych napraw.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama