Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Msza św. w intencji ojczyzny

W intencji ojczyzny i o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców modlono się dziś w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

Msza Święta w intencji ojczyzny i o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców Elbląga odbyła się dziś w katedrze św. Mikołaja. - Konstytucja 3 Maja miała uruchomić dzieło unowocześnienia I Rzeczypospolitej, a w rezultacie miała doprowadzić do jej wzmocnienia - mówił w homilii biskup elbląski Jacek Jezierski.

Przypominał, że jednak wydarzenia potoczyły się inaczej, a zasadniczy wpływ na nie miało zawarcie konfederacji w Targowicy przez przeciwników reform. To w rezultacie doprowadziło szybko do kolejnych rozbiorów Polski.

Niemniej jednak, jak wskazywał pasterz naszej diecezji, utworzenie tak wyjątkowego dokumentu w tamtych czasach jest czymś szczególnie wartym upamiętnienia. Zwracał uwagę, że czas powołania Konstytucji 3 Maja to dzieje oświecenia, okresu, kiedy promowano ideę Boga jako dalekiego od świata stwórcy, obojętnego wobec historii i losów ludzkich. - Wbrew takim poglądom polscy liderzy oświecenia w Polsce głosili prawdę o Bożej Opatrzności. O Bogu mądrym i dobrym, dbającym o każde ze stworzeń - przypominał.

Wotum wdzięczności za powołanie Konstytucji 3 Maja miało być wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej. - Potrzeba było jednak aż dwóch wieków, aby ostatecznie do tego doszło - podsumowywał biskup Jezierski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy