Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bądź wola Twoja

Dziś najważniejsza jest modlitwa każdego pątnika w intencji tego dzieła i osób je przygotowujących.

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasze życie. Nawet jeśli udało nam się uniknąć zarażenia, nowa sytuacja społeczna zmusiła nas do wielu zmian i szukania nowych rozwiązań przy realizacji rozpoczętych już projektów. Dotyczy to również przygotowań do XXVIII Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, które tak naprawdę ruszyły już w chwili zakończenia poprzedniej wędrówki. – Jeżeli Bóg pozwoli, wyjdziemy – powtarza ks. Waldemar Maliszewski, dyrektor EPP, w czasie rozmów o kształcie tegorocznego pielgrzymowania do Matki Bożej.

W kwietniu poznaliśmy hasło pielgrzymki: „Bądź wola Twoja”. Wybrane ono zostało po godzinach spędzonych na modlitwie i rozeznawaniu. – To hasło jest na dziś, na czas pielgrzymki i na to, co nas czeka po ustaniu tej epidemii. Wtedy już nic nie będzie takie samo. To nie jest żaden slogan, moim zdaniem tak naprawdę jest – mówi ks. Waldemar.

To, jak ostatecznie będzie wyglądać tegoroczne pielgrzymowanie, zależeć będzie od rozwoju pandemii, a co za tym idzie – decyzji władz państwowych oraz kościelnych. W maju na Jasnej Górze odbędzie się spotkanie reprezentatywnej grupy dyrektorów pielgrzymek pieszych z bp. Krzysztofem Zadarką, przewodniczącym Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Wspólnie postarają się opracować optymalny scenariusz na tegoroczne pielgrzymowanie. – Robię wszystko, żeby pielgrzymka wyszła w formie jak najmniej „poobijanej” tą bardzo trudną sytuacją – zapewnia ks. Waldemar.

Przygotowania do EPP nie zostały zawieszone. Powstaje program duszpasterski, ustalane są tematy konferencji i katechez. Od strony technicznej trwa przygotowywanie wszelkich dokumentów i objazdu trasy. Kierownictwo pielgrzymki jej opis do Urzędu Wojewódzkiego może w tym roku przesłać jeszcze w lipcu, a nie jak było to w poprzednich latach – półtora miesiąca przed rozpoczęciem wędrówki. W piśmie do Konferencji Episkopatu Polski ks. Waldemar zwrócił uwagę m.in. na przygotowanie zabezpieczenia medycznego pielgrzymki, które musi stać na wysokim poziomie. „Własny ambulans, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Wyposażenie karetki w tlen, defibrylator, koncentrator tlenu i właściwe wyposażenie farmakologiczne jest absolutnie konieczne. Wszystko to spięte bardzo dobrze działającym sprzętem łączności” – napisał.

A pątnicy – już dziś możemy być pewni – nie zawiodą. Poprzez facebookowy profil Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej ks. Waldemar zadał pytanie: „Kto z was wybiera się w tym roku na pielgrzymkę, jeśli tylko będzie to możliwe?”. Wielu pątników z entuzjazmem odpowiedziało, że chce w niej uczestniczyć. Oczywiście, są świadomi, że tym razem będzie ona miała inny kształt niż to było w latach ubiegłych i być może uczestniczyć w niej będą mogli jedynie online...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama