Zabytek zadbany w Malborku

To już kolejna nagroda "Zabytek zadbany" dla budowli w naszej diecezji. Tym razem trafiła do Malborka.

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych, obok krzyżackiego zamku, obiektów Malborka. Wieża ciśnień, doskonale widoczna dla wjeżdżających do miasta od strony zachodniej, została laureatem tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”. Budowla została wyróżniona w kategorii zabytków techniki.

To już kolejny w naszej diecezji obiekt, który otrzymuje w ostatnich latach to wyjątkowe wyróżnienie. W 2016 r. nagrodę tę otrzymał kościół Chrystusa Króla w Kwitajnach. Przeczytaj o tym TUTAJ.

Jak czytamy w uzasadnieniu, malborska wieża ciśnień została doceniona ze względu na wzorowe prace remontowe i konserwatorskie, które pozwoliły na utrzymanie integralności zabytku techniki wraz z jego wyposażeniem oraz za umiejętne dostosowanie nowych funkcji społecznych i użytkowych do specyfiki obiektu.

Wieża ciśnień to jedna z najbardziej charakterystycznych malborskich budowli. Została wybudowana w 1905 r. w neogotyckim stylu nawiązującym do malborskiego zamku. Swoją pierwotną funkcję przestała pełnić w 2003 r. i została wyłączona z użytkowania.

Aktualnym gospodarzem wieży jest Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Wewnątrz działa również placówka dziennego wsparcia dla młodzieży prowadzona przez Związek Harcerstwa Polskiego. Atrakcją jest punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Malborka i Żuław.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..