Nowy numer 20/2024 Archiwum

Trwa XII Forum Rodziny

- Obraz Boga wyrażony w ciele to męskość i kobiecość, które tworzą jedność - mówił do uczestników XII Forum Rodziny ks. Maciej Dalibor.

W parafii św. Brata Alberta w Elblągu trwa XII Forum Rodziny. W tym roku nauki prowadzi ks. Maciej Dalibor SDS, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Bagnie. Tematem podejmowanym na tegorocznym spotkaniu jest: "Być mężczyzną, być kobietą - tak na serio".

Podczas pierwszego dnia forum prelegent w wykładzie pt. "Prototyp" opowiadał o stworzeniu mężczyzny i kobiety na obraz i podobieństwo Boga. - W starotestamentowej Księdze Wyjścia bardzo często powtarza się to sformułowanie. Na przestrzeni dwóch zdań trzykrotnie pojawia się stwierdzenie, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Pana Boga. O tym Księga Mądrości mówi z kolei "uczynił nas obrazem swojej wieczności". To jest coś absolutnie wyjątkowego - podkreślał. Kapłan zwracał uwagę, że jeśli człowiek uświadomi sobie, że jest stworzeniem Bożym i będzie wiedział, jaki to wielki dar, to zmieni się jego życie. - Jeśli będziemy się budzić z taką świadomością, to każdego dnia będziemy mieć powód, aby się uśmiechać - dodał.

Jak zwracał uwagę prelegent, mężczyzna i kobieta stanowią dwa sposoby bycia człowiekiem. - Męski sposób bycia ciałem i kobiecy sposób bycia ciałem dają pełny obraz Boga. Obraz Boga wyrażony we władzach duchowych to nasza rozumność i wolna wola, a obraz Boga wyrażony w ciele to męskość i kobiecość, które tworzą jedność - wskazywał.

Dziś (2 czerwca) kolejny dzień forum. Tematem spotkania jest: "Wirus". Zakończenie jutro (3 czerwca).


Obszerna relacja z XII Forum Rodziny w Gościu Elbląskim na 13 czerwca.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy