Nowy numer 27/2022 Archiwum

Bez czterech ołtarzy

Tegoroczne obchody były wyjątkowe ze względu na wciąż obowiązujące w całym kraju ograniczenia.

Zachowanie dystansu społecznego czy zakrywanie twarzy w miejscach publicznych także wpłynęły na charakter tegorocznych obchodów.

W diecezji elbląskiej w większości parafii nie organizowano zwyczajowych procesji do czterech ołtarzy. – Trudno znieśliśmy brak możliwości osobistego uczestniczenia w Triduum Paschalnym i rezurekcji. To, że obchody Bożego Ciała też są w pewnym stopniu okrojone, również nie jest przyjemną sytuacją. Ale rozumiemy wszystkie obowiązujące zasady, więc cieszymy się, że chociaż już teraz możemy być osobiście w kościele – mówi pan Ryszard, uczestnik uroczystości.

– Głęboko wierzę, że w przyszłym roku będzie już normalnie – dodaje. W liście do diecezjan bp Jacek Jezierski przypomniał, że w uroczystość Bożego Ciała dotykamy wielkiego misterium. „Jest to tajemnica, która zaczyna być zrozumiała dzięki wierze. Jezus Chrystus jest z nami, wśród nas, w najświętszym znaku Chleba i Wina. One stają się Jego Ciałem” – napisał. W dalszej części listu zaznaczył, że prawo do wyznawania religii, a także do publicznego wyrażania uczuć religijnych należy do najbardziej podstawowych uprawnień każdej osoby. To oznacza, że żadna władza publiczna nie może pozbawiać i ograniczać tego podstawowego prawa. Jest to prawo wolnościowe, wpisane w naszą naturę przez Stwórcę. „Na szczęście żyjemy w państwie demokratycznym, które respektuje to prawo wobec jednostek i społeczności wyznaniowych” – podkreślił biskup elbląski.

Tegoroczne celebracje Bożego Ciała zapamiętają na pewno na długo parafianie św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu, i to nie tylko ze względu na ich nietypowy charakter. Tamtejsi wierni przeżywali bowiem nie tylko uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, ale także Mszę św. prymicyjną ks. Michała Semeniuka, swojego parafianina, oraz 26. rocznicę święceń kapłańskich proboszcza ks. Wojciecha Zwolickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama