Nowy numer 22/2023 Archiwum

450 lat Nowego Dworu Gdańskiego

Duża część inicjatyw przygotowana na 450-lecie Nowego Dworu Gdańskiego przeniesie się do sieci.

Zamek wybudowany na wyspie w rozwidleniu rzeki Tugi dał początek temu miastu. Budowla ufundowana przez kupiecko-bankierską rodzinę Loitzów stanęła po około pięciu latach prac na Żuławach w 1570 roku. Dlatego w 2020 r. Nowy Dwór Gdański świętuje 450-lecie istnienia.

Niestety wiele z zaplanowanych obchodów oraz zwyczajowych uroczystości zostało odwołanych w związku z pandemią. Jednocześnie władze miasta przygotowały szereg inicjatyw i wydarzeń, które pozwolą tę datę lepiej zaznaczyć w świadomości mieszkańców. Większość z zaproponowanych akcji przeniesie się do internetu, ale - jak zapewniają włodarze - powinny być one równie angażujące jak te w realnym świecie.

Na początek samorządowcy z Nowego Dworu Gdańskiego przybliżają mieszkańcom i pasjonatom najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią miasta. Od 11 czerwca co tydzień na facebookowej stronie gminy pojawiają się materiały pokazujące różne zdarzenia z przeszłości miasta.

Dla tych, którzy lubią wyzwania, przygotowano także konkurs. Ma on polegać na rozszyfrowaniu przygotowanego na rocznicę okolicznościowego logo. Już wcześniej specjalnie na obchody nakręcono film "Duchy miasta. 450 lat Nowego Dworu Gdańskiego". Obraz został zrealizowany przez pasjonatów z Klubu Nowodworskiego, Żuławskiego Parku Historycznego i Żuławskiego Ośrodka Kultury.

ŻPH zaplanował także ponadto uroczyste zamknięcie na 50 lat pierwszej, nowodworskiej kapsuły czasu, która ostatecznie spocznie na nowo powstającym bulwarze nad Tugą.


Więcej w "Gościu Elbląskim" na 28 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast