Nowy numer 48/2023 Archiwum

Uroczystości odpustowe w parafii św. Jana w Kwidzynie przejdź do galerii

W czasie Mszy św. mianowano dwóch kanoników Kwidzyńskiej Kapituły Współkatedralnej.

Wspomnienie bł. Doroty z Mątów Wlk. to dzień odpustu w parafii św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Tegoroczne uroczystości były połączone z mianowaniem dwóch kanoników Kwidzyńskiej Kapituły Współkatedralnej - ks. kan. Sławomira Pokornieckiego i ks. kan. Piotra Towarka. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Jezierski.

W homilii biskup elbląski przypomniał, że kolegium kanoników przy katedrze św. Jana w Kwidzynie utworzył biskup pomezański Albert. Dokument erygujący kapitułę wydał 26 sierpnia 1284 r. w Ulm w Bawarii. - Kapituła była - i w dużej mierze pozostaje do dziś - grupą doradców, współpracowników biskupa. Często także specjalistów, ekspertów określonych zagadnień - powiedział bp Jacek Jezierski.

Przed laty kanonicy często pełnili misję wysłanników biskupich do Rzymu. W momencie nieobecności biskupa w diecezji, również jego choroby czy śmierci, kapituła przejmowała zarząd nad parafiami i instytucjami. Kapitułę tworzyły osoby wykształcone, absolwenci uniwersytetów. W przypadku kapituły w Kwidzynie najwięcej jej członków studiowało w czeskiej Pradze, a od początku XV w. w Lipsku. Z pewnością część z nich także i w Krakowie.

Według ustaleń historyków od 1284 do 1527 roku do kapituły należało 150 duchownych. Kapituła zanikła wraz z reformacją, a przywrócona została przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. w dekrecie organizującym struktury kościoła katolickiego w Polsce - "Totus Tuus Poloniae Populus".

- Kapituła przy dawnej katedrze diecezji pomezańskiej w Kwidzynie jest naturalnym spadkobiercą kapituły średniowiecznego kolegium duchownych - zaznaczył biskup elbląski. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy