Nowy numer 32/2020 Archiwum

Biskup Wojciech Skibicki

Biskup pomocniczy. Urodził się 23 maja 1970 r. w Skrwilnie w diecezji płockiej. Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1995 r, a biskupie - 6 kwietnia 2019 r w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

Bp Wojciech Skibicki urodził się 23 maja 1970 r. w Skrwilnie w rodzinie Józefa i Lucyny z domu Pilśniak. Ochrzczony w parafialnym kościele pw. św. Anny.

Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Malborku. Matura zdał w 1989 r. Związany był z parafią pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1995 r. z rąk bp. Andrzeja Śliwińskiego.

Bp Wojciech w latach 1995-96 był wikariuszem w parafii św. Rodziny w Elblągu, a także sekretarz i kapelan biskupa (1996-1997 oraz 2003-2010). Studia doktoranckie z zakresu liturgiki ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę doktorską pt. Instytucja katechumenatu dorosłych w praktyce duszpasterskiej diecezji polskich obronił w 2003 r. Promotorem był ks. prof. dr hab. Jerzy Kopeć.

Ukończył także: Studium Poradnictwa Psychologicznego i Psychoterapii dla Duchowieństwa w KUL w Lublinie, Szkołę Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie oraz szkolenie nt. “Kanoniczne i psychologiczne aspekty odpowiedzi Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych”.

Wykładowca liturgiki w seminariach duchownym w Elblągu i Pieniężnie. W latach 2004-2016 wicerektor seminarium w Elblągu. Członek rady kapłańskiej i kolegium konsultorów. Kanonik rzeczywisty Kapituły Katedralnej Elbląskiej.

Diecezjalny korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej (2006-2015) oraz rzecznik prasowy kurii diecezjalnej (2009-2019). Delegat biskupa ds. ochrony małoletnich (2015-2019) oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego (2016-). Dyrektor wydziału nauki katolickiej kurii (2016-). Dyrektor ośrodka formacji diakonów stałych w diecezji. Członek komisji głównej synodu diecezjalnego oraz przewodniczący zespołu pobożności ludowej i formacji liturgicznej.

Związany duszpastersko ze wspólnotami Wiara i Światło oraz Chemin Neuf.

Członek rady fundacji „Mater Dei” w Malborku (2013).

Ojciec Święty Franciszek ustanowił ks. Wojciecha Skibickiego biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej ze stolicą tytularną Casae Nigrae (Numidia) - obecnie w Algieria. Ogłoszenie decyzji papieskiej odbyło się w kurii diecezjalnej 14 lutego 2019 roku, a święcenia biskupie 6 kwietnia 2019 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama