Nowy numer 09/2024 Archiwum

Odnowiona świątynia w Zajezierzu

Zakończył się ważny etap prac w zabytkowym kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Zajezierzu.

Jest to filialna świątynia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Małdytach, a zarazem obiekt wpisany do krajowego rejestru zabytków.

Od końca maja 2020 roku są prowadzone prace remontowe kościoła w Zajezierzu.  Wymieniana jest cała połać dachowa, zmieniane są uszkodzone belki stropowe oraz wszystkie dachówki. – Oczywiście wszystko pod kontrolą konserwatora zabytków. Projekt został zatwierdzony, uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia – zapewnia ks. Roman Thiel, proboszcz parafii Małdyty.

Cały dach świątyni wymagał gruntownego remontu. Dachówki w ciągu wielu lat były przekładane, ale teraz należało położyć nowe, także ze względów bezpieczeństwa. – Szczególnie kiedy przychodziły wiatry, dachówki przemieszczały się i tworzyły się szczeliny, robiło się niebezpiecznie – wspomina ksiądz.

W czasie prac odkryto również, że południowa ściana kościoła była bardzo odchylona i zagrażało to zawaleniem się całej budowli. Jak wyjaśnia ks. Thiel, oznacza to, że renowacja świątyni została przeprowadzona w ostatnim momencie. – Po konsultacji z ekipą okazało się, że remont został przeprowadzony „za pięć dwunasta”. To była ostatnia chwila na naprawę. Położono specjalne belki i zamontowano wzmocnienia, które mają zapobiec dalszemu odchylaniu się ściany – uspokaja jednak proboszcz parafii.

Odnowiona świątynia w Zajezierzu   Tak świątynia wyglądała w 2017 roku. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Więcej w "Gościu Elbląskim" na 19 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy