Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wyniki wyborów w regionie

Zobacz, jak głosowano na prezydenta Polski w naszym regionie.

Wyniki wyborów prezydenckich w naszym regionie były inne od tych w skali całego kraju. W województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim, na terenie których leży diecezja elbląska, większość wyborców zagłosowała na Rafała Trzaskowskiego.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą, na Warmii i Mazurach kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskał 53,1 proc. poparcia, a urzędujący prezydent – 46,9 proc. Jeszcze większa przewaga R. Trzaskowskiego była widoczna w województwie pomorskim. Tam na A. Dudę swój głos oddało nieco ponad 40 proc. uprawnionych do głosowania, a na jego konkurenta – niemal 60 proc.

Choć podobnie jak w całym kraju także w naszym regionie frekwencja była rekordowo wysoka, to jednak 63 proc. głosujących w Warmińsko-Mazurskiem to drugi wynik od końca. Mniej obywateli do urn poszło jedynie w województwie opolskim. Zdecydowanie lepiej wypadło województwo pomorskie, gdzie 70 proc. głosujących dało drugi najlepszy wynik w Polsce. Więcej obywateli poszło do urn jedynie na Mazowszu, bo aż 71 proc.

W naszej diecezji najwięcej mieszkańców głos oddało w Elblągu (64,85 proc.), a najmniej w powiecie sztumskim (56,83 proc.). Frekwencja w skali całego kraju wyniosła 67,71 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy