Nowy numer 08/2024 Archiwum

Pijarskie kolonie śladem Kopernika przejdź do galerii

Zakończyły się właśnie półkolonie w Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu.

Uczestnicy półkolonii, zorganizowanych przez Zespół Szkół Pijarskich, które zakończyły się w ostatnim tygodniu lipca, podążali „Śladami Mikołaja Kopernika”. Zaproszeni do poznania dziejów najsłynniejszego polskiego astronoma zostali uczniowie klas 0-4.

- Każdy dzień rozpoczynaliśmy od przywitania i zabawy w świetlicy, następnie udawaliśmy się na modlitwę do  kaplicy szkolnej. „Koronka 12 Gwiazd” ułożona na cześć Matki Bożej przez św. Józefa Kalasancjusza wprowadzała nas w każdy nowy dzień - opowiada o. Stanisław Płaszewski, opiekun grupy.

Centralnym punktem wypoczynku był wyjazd do Fromborka, miasta Mikołaja Kopernika. Aby lepiej poznać postać astronoma, dzieci przed wyjazdem obejrzały film pt. „Gwiazda Kopernika - jak wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię?".

Już na miejscu uczestnicy kolonii udali się do planetarium, które znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Tam, na sztucznej kopule o średnicy 8 m, podziwiali obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Obejrzeli także drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.

- Zwiedzaliśmy także fromborską katedrę, gdzie znajduje się krypta polskiego astronoma, wspięliśmy się na najstarszą wieżę wodną z przepięknym widokiem na Zalew Wiślany, a dzień zakończyliśmy ogniskiem i kiełbaskami tuż obok Domu Kopernika - relacjonuje o. Stanisław.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy