Sto lat od plebiscytu na Powiślu

W 100. rocznicę plebiscytu na Powiślu w Sztumie i Kwidzynie można oglądać wystawy poświęcone temu wydarzeniu.

Losy księdza Bronisława Sochaczewskiego, którego za propagowanie polskości spotkały liczne szykany aż po nakaz wysiedlenia z Prus Wschodnich. Dzieje Bolesława Osińskiego, bankowca związanego ze Sztumem, założyciela Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie, za jego działalność wywłaszczonego przez Niemców, a którego życie kończy się tragicznie w obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Czy też opowieść o Helenie Sierakowskiej, gorącej orędowniczce polskości na Powiślu, propagatorce szkolnictwa polskiego w Prusach Wschodnich, potajemnie zamordowanej przez Niemców.

Te oraz wiele innych historii można poznać, odwiedzając wystawę "O Niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 roku na Powiślu", która jest dostępna czasowo na zamku w Sztumie. Jest ona drugą połową wystawy poświęconej tej samej materii, którą możemy z kolei podziwiać na zamku w Kwidzynie. W Sztumie poznajemy bowiem losy ludzi plebiscytu - osób, które zaangażowały się wówczas w polską sprawę, bądź od lat sprawie tej służyły. Kwidzyńska część poświęcona jest politycznej stronie plebiscytu.

- Bardzo wielu z nas już nie pamięta, jak ogromne znaczenie miał ten plebiscyt. Stąd ta wystawa - aby przypominać, że dla ówczesnych powiślańskich Polaków był to moment ogromnej próby i największej integracji, której jednym z kolejnych etapów były zbrodnie dokonywane przez Niemców w czasie II wojny światowej - mówi Aleksander Masłowski, kierownik Zamku w Sztumie. - Dziś, po latach możemy powiedzieć o nich, że wygrali, ponieważ na Powiślu jest teraz Polska. I to nie Polska z jakimiś przymiotnikami, ale prawdziwie niepodległa i suwerenna - podkreśla.

Wystawa "O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 na Powiślu" w Kwidzynie i Sztumie będzie dostępna dla zwiedzających do 29 listopada.

Sto lat od plebiscytu na Powiślu   Na wystawie można podziwiać m.in. autentyczne przybory szkolne uczniów polskich szkół powstałych na Powiślu na przełomie XIX i XX wieku. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..