Nowy numer 24/2021 Archiwum

Symbol zwycięstwa, symbol zmartwychwstania

– Człowiek nie może przechodzić wobec krzyża obojętnie – zaznaczył bp Wojciech Skibicki.

Drzewo krzyża odnalazła matka cesarza Konstanty, na św. Helena. Najprawdopodobniej było to około roku 330, choć trudno dokładnie to ustalić. Źródła natomiast zgodnie podają, że wydarzyło się to 13 września. W związku z tym wydarzeniem w Jerozolimie na Golgocie wybudowano dwie bazyliki – Męczenników i Zmartwychwstania. Konsekracja tych świątyń odbyła się 13 września 335 roku. Kolejnego dnia relikwie krzyża świętego zostały po raz pierwszy wystawione na widok publiczny, wtedy to odbyła się pierwsza ich adoracja.

Już Cyryl z Jerozolimy w swoich pierwszych pismach podawał, że relikwie krzyża świętego dzielone były na mniejsze części i rozsyłane do sąsiednich Kościołów. Do Elbląga sprowadzone zostały przez Krzyżaków w XIII wieku. Czczone wówczas były w kaplicy zamku elbląskiego, umieszczone w ozdobionym drogimi kamieniami i perłami relikwiarzu. W 1454 roku elblążanie poddali swoje miasto królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, żeby zaś nie dopuścić do powrotu Krzyżaków, częściowo zburzyli zamek. Relikwie przeniesione zostały do kościoła św. Mikołaja.

Z tego powodu w 2000 roku katedra została ogłoszona przez bp. Andrzeja Śliwińskiego sanktuarium Krzyża Świętego. Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w elbląskiej katedrze to uroczystość odpustowa.

Wieczornej Eucharystii 14 września przewodniczył bp Wojciech Skibicki. – Mamy pewność, że krzyż decyduje o naszej tożsamości jako tych, którzy do Chrystusa chcą przynależeć. Dzisiaj przez to święto chcemy oddać chwałę Chrystusowi Ukrzyżowanemu, w Jego męce, cierpieniu, ale też w zbawczym zmartwychwstaniu, wiedząc, że Ten, który doświadczył ogromnych cierpień, jest w stanie zrozumieć nasze cierpienie, jest w stanie przyjść nam z pomocą. W tym krzyżu naprawdę jest wielka moc, która sprawia, że nie można wobec niego przejść obojętnie – powiedział biskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama