Nowy numer 38/2022 Archiwum

Wybierz domowe zamiast gotowego

To, że dobre jedzenie nas leczy, a złe sprawia, że jesteśmy chorzy, to nie są żadne bajki.

Przekonywała o tym Julita Bator podczas spotkania w Bibliotece Elbląskiej 29 września. Było to już ostatnie spotkanie w elbląskiej książnicy w ramach projektu „Książka – przepis na zdrowie”.

Julita Bator jest popularyzatorką zdrowego odżywiania się i autorką książki „Zamień chemię na jedzenie”. W swoich publikacjach, a także podczas spotkań radzi, jak wyeliminować szkodliwe składniki chemiczne z codziennego jadłospisu.

– Tanie, łatwo dostępne i mocno przetworzone jedzenie jest dziś na wyciągnięcie ręki. Jest go mnóstwo, można śmiało powiedzieć, że zdecydowanie za dużo – mówiła prelegentka. Jak podkreślała, zbyt łatwa dostępność gotowego jedzenia zbiega się dziś także z tym, że nabywamy też coraz gorszych nawyków żywieniowych. – Popatrzmy, jak jedli nasi rodzice czy nasi dziadkowie. Jedli wtedy, gdy czuli głód, i to było bardzo dobre rozwiązanie. My dziś zaglądamy do lodówki przy każdej możliwej okazji, podjadamy przy serialach czy podczas siedzącej pracy. Jemy też aż do przesytu, a zapominamy, że to właśnie niedojadanie jest dużo zdrowsze – podkreślała.

Julita Bator już na wstępie zwróciła uwagę, że każde jedzenie, które sami przygotujemy w domu, będzie zdrowsze niż „gotowce” ze sklepowej półki. – Zawierają one bowiem nie tylko mnóstwo cukru, przetworzonych tłuszczów i konserwantów, ale przede wszystkim całą listę różnego rodzaju „E”, których znaczenia bardzo często nie jesteśmy w stanie rozszyfrować – wyliczała. – Jedno jest pewne. Im mniej „E” na etykiecie produktu, który kupujemy, tym lepiej – mówiła.

– A tak, źle żyjąc i źle odżywiając się, mówiąc potocznie, „grabimy” sobie na przyszłość. Bo być może ten styl życia nie odbije się na nas natychmiast, ale za kilkanaście lat odezwie się w postaci cukrzycy, chorób stawów, nadciśnienia czy zmian hormonalnych – wskazywała J. Bator.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy