Nowy numer 38/2023 Archiwum

Właściwe miejsce dla zabytkowych obrazów

Zabytkowe obrazy św. Piotra i Pawła znalazły swoje właściwe miejsce w kościele w Tolkmicku.

Dwa zabytkowe XVIII-wieczne obrazy świętych Piotra i Pawła wróciły z prac konserwatorskich i zawisły w prezbiterium kościoła św. Jakuba w Tolkmicku. - Wcześniej znajdowały się one w kruchcie. Nie było to miejsce ani godne dla takich zabytków, ani też dogodne, gdyż ze względu na panujące przy wejściu do świątyni warunki obrazy te tam niszczały. Postanowiliśmy to zmienić - mówi proboszcz tolkmickiej parafii ks. Józef Grochowski.

W ten sposób trafiły one w ręce pań Kingi Kuzemczak i Danuty Prządy, konserwatorów dzieł sztuki z Krakowa. Jak oceniły artystki, oba obrazy były w bardzo kiepskim stanie. - Dzieła były bardzo zabrudzone, zakurzone i zmatowiałe. W warstwie malarskiej widoczne były liczne ubytki i spękania. Powierzchnia obrazów była bardzo nierówna i zdeformowana. Tak samo ramy, jak i płótna były w naprawdę kiepskiej kondycji - oceniły.

Jak wyjaśniły ekspertki, głównym celem prac przy malowidłach było przeprowadzenie zabiegów, mających na celu powstrzymanie powstałych zniszczeń, zabezpieczenie przed dalszymi czynnikami niszczącymi oraz przywrócenie obrazom właściwych walorów estetycznych. Obrazy więc m.in. oczyszczono, uzupełniono ubytki, naciągnięto na nowe krosna, wykonano retusze kolorystyczne i pokryto warstwami zabezpieczającymi. Przeprowadzono także konserwację ram.

- Odnowienie naszych obrazów to był bardzo żmudny i długotrwały proces, ale myślę, że ostateczny efekt odzwierciedla włożoną pracę i przeznaczone fundusze - ocenia proboszcz. - Myślę, że teraz ci dwaj święci będą wyjątkową ozdobą naszego prezbiterium - podsumowuje.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast