Z pewnością tu obserwował świat i życie ludzi, a także panujące stosunki społeczne, co kształtowało jego myślenie metafizyczne.
W parafii Jarnołtowo, należącej do dekanatu Morąg, znajduje się gotycki kościół, zbudowany w latach 1329–1350. Jest to świątynia parafialna, nosząca wezwanie Chrystusa Króla.
Z jej historią łączy się nietuzinkowa postać. To właśnie tu w połowie XVIII w. przybył światowej sławy filozof Immanuel Kant. – Od dawna powszechnie było wiadomo, że Kant przebywał w Jarnołtowie w latach 1750–1754, kiedy to pełnił funkcję nauczyciela domowego w majątku barona Bernarda Fryderyka von Hülsena, właściciela Jarnołtowa – mówi ks. Jarosław Janowicz, proboszcz parafii. W tym czasie słynny myśliciel nauczał trzech synów barona.
Do tej pory niewiele osób interesowało się tym tematem i nie było wśród mieszkańców większej determinacji, by jakoś upamiętnić pobyt filozofa w Jarnołtowie. Proboszcz uznał, że trzeba to zmienić. – Należy się domyślać, że Kant niejednokrotnie przebywał, modlił się i szukał natchnienia w protestanckim wówczas kościele Chrystusa Króla w Jarnołtowie. Z pewnością tu obserwował świat i życie ludzi, a także panujące stosunki społeczne, co kształtowało jego myślenie metafizyczne. W Jarnołtowie również pracował nad przyszłą pracą magisterską „O ogniu” – mówi ks. Jarosław.
W związku z tym jedną z najnowszych inwestycji, jakie powstały przy świątyni, jest Zakątek Immanuela Kanta. Jest to forma skweru z drewnianą figurą filozofa, umieszczoną w centrum, alejkami spacerowymi, tablicami informacyjnymi i tabliczkami z wyborem najważniejszych myśli Kanta. Całość dopełniają elementy infrastruktury turystycznej, aby umożliwić gościom zatrzymanie się w tym wyjątkowym miejscu.
Proboszcz podkreśla, że nowy skwer ma nie tylko upamiętnić znamienitą postać, ale również przyczynić się do upiększenia świątyni. Jest to bowiem jedna z szeregu prac modernizacyjnych wykonanych przy kościele w ostatnim czasie, których w planach jest jeszcze więcej. – Przy kościele zabytkowym zawsze jest co robić. W najbliższych latach będziemy kończyć budowę ogrodzenia posesji kościelnej.
Należałoby także zająć się wnętrzem kościoła i koniecznymi pracami konserwatorskimi. Poza tym w 2024 r. będziemy świętować 300. rocznicę urodzin Immanuela Kanta i w związku z tym myślę o rozszerzeniu oferty turystycznej i kulturalnej w Jarnołtowie promującej pobyt tego wielkiego filozofa w naszej miejscowości. Moje myśli wędrują też daleko w przyszłość – do roku 2029, kiedy to będziemy świętowali 700-lecie kościoła w Jarnołtowie. Chciałbym, aby świątynia na ten jubileusz była w pełni zrewitalizowana – opowiada ks. Jarosław.
Cały artykuł ukazał się w „Gościu Elbląskim” na niedzielę 15 listopada.