GN 25/2022 Archiwum

Święto patronalne w Dzierzgoniu

W Dzierzgoniu wspominano patronkę miasta - św. Katarzynę.

Św. Katarzyna Aleksandryjska jest patronką Dzierzgonia, a także miejscowej parafii. Co roku 25 listopada w jej wspomnienie mieszkańcy brali udział w obchodach zwanych "Katarzynkami". Miejscowi celebrowali ten dzień poprzez udział w różnych akademiach, biegach, konkursach i innych tego typu inicjatywach. - Wszystkie tegoroczne święta ze względu na epidemię wyglądają niestety podobnie. Ich obchody są bardzo symboliczne i ograniczone. Dlatego cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tej odpustowej Eucharystii - zauważał ks. Mariusz Klimkowski, proboszcz dzierzgońskiej parafii.

Homilię podczas odpustowej Mszy Świętej wygłosił ks. Józef Miciński, z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku. Przypomniał wiernym sylwetkę św. Katarzyny. - Św. Katarzyna żyła w czasach trudnych. Jej żywot przypadł bowiem na schyłkowy okres Cesarstwa Rzymskiego, kiedy u jego granic stały liczne plemiona barbarzyńskie, a imperium było o krok od podziału na Cesarstwo Wschodnie i Zachodnie. Jednocześnie jej młode życie wiąże się z poznaniem Chrystusa, przyjęciem chrztu i doświadczeniem wiary. Dlatego też kiedy przychodzą okoliczności konieczności wyznania wiary, przyznaje się do Chrystusa, daje piękne świadectwo więzi z Bogiem i przynależności do Kościoła - opowiadał kaznodzieja.

Swoje przywiązanie do Chrystusa Katarzyna potwierdziła odmawiając udziału w bałwochwalstwie, wiedząc, że w konsekwencji czeka ją męka i śmierć.

– Dziś wpatrujemy się w św. Katarzynę by móc oddać jej postawę i świadectwo wiary do naszych czasów, tego co my przeżywamy i co dzisiaj się dzieje. A niewątpliwie i my, tak jak i ona żyjemy czasach przemian, czasach kryzysu, czasach trudnych – podkreślał kapłan.

Całość artykułu w Gościu Elbląskim na 6 grudnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama