Nowy numer 24/2021 Archiwum

Elbląscy pijarzy świętują

Doroczne święto patronalne zakonu pijarów w tym roku musiało odbyć się online.

Co roku 27 listopada w duszpasterstwach, w których posługują ojcowie pijarzy (szkołach, parafiach, centrach kultury) przeżywane jest święto Opieki św. Józefa Kalasancjusza nazywane „Patrocinium".

- Tego dnia wspominamy św. Józefa Kalasancjusza, który jest opiekunem dzieci i młodzieży. Nazwa tego corocznego święta pochodzi od łacińskiego słowa patrocinium - które oznacza patronat, opiekę patrona. W tym roku ze zrozumiałych względów przeżywaliśmy ten dzień online - wyjaśnia o. Stanisław Płaszewski, z Elbląskiego Zespołu Szkół Pijarskich św. Mikołaja.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą. Wychowawcy wraz ze swoim klasami odmówili Koronkę 12 Gwiazd. Następnie zaś zaplanowano czas na wspólne oglądanie filmów lub programów poświęconych patronowi pijarów. Jak co roku nie mogło zabraknąć również konkursów. Młodsi uczniowie przygotowywali komiks na temat św. Józefa Kalasancjusza, z kolei starsi z klas 6-8 i Liceum Ogólnokształcącego startując w quizie, sprawdzają swoją wiedzę na temat patrona.

Ojcowie pijarzy nie zapomnieli również o rodzicach podopiecznych swoich szkół. - Rodzicom zaproponowaliśmy już w domu rodzinnym wspólne spotkanie z dziećmi i świętowanie z nami, oraz z całą wspólnotą pijarską w Elblągu poprzez modlitwę rodzinną i przygotowanie „sałatki owocowej - Owoce świętości”, w nawiązaniu do świętych z Zakonu Pijarów - mówi o. Stanisław.

Dla nauczycieli, wychowawców i rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły został z kolei przygotowany List Kalasantyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama