Nowy numer 48/2023 Archiwum

Uroczystości odpustowe w parafii św. Mikołaja w Elblągu

Św. Mikołaj obdarowywał innych w sposób cichy i tajemniczy.

Biskup Wojciech Skibicki przypomniał, że św. Mikołaj już przed wiekami był jednym z popularniejszych świętych.

Mówiąc językiem potocznym był on „mocnym świętym”, którego działanie ludzie bardzo mocno odczuwali.  

Św. Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Po ich śmierci chętnie dzielił się majątkiem z potrzebującymi. - Podania chrześcijańskie mówią o różnych wydarzeniach, w których Mikołaj obdarowywał innych nie chcąc być ujawnionym. Robił to w sposób cichy i tajemniczy - mówił bp Skibicki.  

O pomyślność za wstawiennictwem św. Mikołaja modlili się podróżnicy i marynarze, ponieważ za życia wsławił się tym, że na jego modlitwy uciszały się sztormy. Ci, którzy przybyli do Elbląga - zakładali miasto - w większości byli marynarzami, podróżnikami. - Do niego także zwracano się w różnych potrzebach: kiedy czegoś oczekiwano, kiedy coś zginęło - kontynuował ksiądz biskup.

Uroczystości odpustowe w parafii św. Mikołaja w Elblągu

Obecnie w Polsce jest 327 świątyń pod wezwaniem. św. Mikołaja. Katedra elbląska jest na 10 miejscu wśród najwyższych kościołów w Polsce.

- Dla ludzi tutaj żyjących wybudowanie tak wielkiego i pięknego kościoła, żeby oddać cześć św. Mikołajowi, było czymś niezwykle ważnym. To miejsce jest oczywiście miejscem czci Boga, ale ten święty stał się dla mieszkańców tego miasta niezwykle ważny - przypomniał bp Wojciech Skibicki.

Dodał, że również dziś cieszmy się tym, że jest on patronem nie tylko parafii katedralnej, ale także od 6 grudnia 2016 roku patronem miasta.

Uroczystości odpustowe w parafii św. Mikołaja w Elblągu

Na zakończenie Eucharystii bp Wojciech Skibicki udzielił zgromadzonym w świątyni błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy