Nowy numer 39/2023 Archiwum

Powstaje przewodnik po katedrze

Dobiegają do końca prace nad przewodnikiem po katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

Na taką publikację elbląska katedra św. Mikołaja czeka już bardzo długo. Końca dobiegają prace nad przewodnikiem po tej świątyni. – Podróżując po różnych miastach, bardzo często odwiedzamy też tamtejsze obiekty sakralne. Wtedy w ich poznaniu pomagają nam różne książki, przewodniki i publikacje. Tymczasem najważniejszy kościół w diecezji elbląskiej, najważniejsza świątynia miasta o jakże przebogatej historii, takiego opracowania nie ma, więc nie może go udostępniać turystom, pasjonatom czy znawcom architektury – opowiada historyk Bartosz Skop.

Prace nad przewodnikiem nadzorują kapłani z katedralnej parafii. – Jej istota polega na tym, że w przystępnej i nowoczesnej formie będziemy mogli przybliżyć odwiedzającym katedrę jej bogatą duchową, historyczną i artystyczną stronę. Mam nadzieję, że przewodnik będzie przydatny dla elblążan i odwiedzających nasze miasto – wyjaśnia ks. Marek Piedziewicz.

Wykonanie przewodnika to dalszy ciąg całej serii prac, które mają pozwolić na lepsze poznanie najważniejsze elbląskiej świątyni. Pierwszą z nich było umieszczenie tablic informacyjnych przy głównym wejściu w wieży. Jest to 13 tablic, które pozwalają przekrojowo zapoznać się z jej historią od czasów średniowiecza po dzień obecny. Następnym zaś krokiem była wymiana tabliczek informacyjnych we wnętrzu kościoła znajdujących się bezpośrednio przy zabytkach

Zwracając uwagę na to, że z każdym rokiem przybywa turystów odwiedzających Elbląg, twórcy przewodnika podkreślają, że w dzisiejszych czasach jest on czymś niezbędnym. – Chcemy, by książeczka była atrakcyjna merytorycznie i graficznie. Planujemy zamieścić w niej hipertekst z kodami pozwalającymi po ich zeskanowaniu przejść do rzeczywistości wirtualnej i także obejrzeć nagrane o katedrze filmiki – mówi ks. Piedziewicz.


Całość artykułu o przewodniku po katedrze św. Mikołaja w "Gościu Elbląskim" na 20 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast