Nowy numer 17/2024 Archiwum

Serca dzwonnic dekanatu morąskiego

Usterka dzwonu kościelnego stała się dla ks. Jarosława inspiracją do dokonania badań kampanologicznych w całym dekanacie.

Usterka w dzwonie kościelnym stała się dla ks. Jarosława Janowicza, proboszcza parafii Jarnołtowo inspiracją do dokonania badań kampanologicznych. Razem z zaprzyjaźnionym kapłanem, odnaleźli i opisali 31 dzwonów bijących na terenie dekanatu morąskiego.

Kapłan wspomina jak dwa miesiące temu zauważył, jak jeden z dzwonów zawieszonych na dzwonnicy kościoła parafialnego w Jarnołtowie przestał bić. To zdarzenie doprowadziło go do ciekawego odkrycia.

- Kiedy razem z elektrykiem wszedłem na poziom dzwonów, zobaczyłem, że czasze dzwonów są zdobione ornamentami oraz zawierają inskrypcje w języku niemieckim. Poprosiłem wówczas księdza Romana Thiela, proboszcza w Małdytach, świetnie znającego język niemiecki, aby przetłumaczył te napisy, które okazały się cytatami z Pisma Świętego oraz dedykacją poświęconą poległym podczas I wojny światowej - opowiada ks. Jarosław.

To odkrycie było z kolei inspiracją do dokonania przeglądu dzwonów kościelnych na terenie dekanatu morąskiego - Pomysł ten podsunąłem księdzu Piotrowi Miśkowiczowi, proboszczowi z Kalnika, który z entuzjazmem postanowił włączyć się w realizację tego zadania. Wspólnie ustaliliśmy, że badania kampanologiczne przeprowadzimy w obiektach sakralnych dekanatu morąskiego. To w sumie 10 parafii i 14 świątyń rzymskokatolickich, a także parafia obrządku greckokatolickiego. Odnaleźliśmy w nich 31 dzwonów, których serca biją na chwałę Bogu - zaznacza kapłan.

Wśród nich można znaleźć wiele cennych okazów. - Wszystkie dzwony są interesujące, bo każdy z nich to osobna historia powstania i mądrość, która wraz z nim została przekazana następnym pokoleniom - mówi ks. Miśkowicz.

Najstarsze dzwony w dekanacie morąskim można znaleźć w: Słoneczniku - datowany na wiek XVI z inskrypcją pisaną gotycką minuskułą - niezmiernie trudną do odczytania, w kościele farnym w Morągu - potężny spiżowy dzwon z 1707 roku, czy w Sambrodzie - z 1733 roku, na którym bardzo długa łacińska inskrypcja pokrywa ponad połowę płaszcza dzwonu. Natomiast największy gabarytowo dzwon wisi w Strużynie - średnica jego czaszy wynosi 126cm, a waga to blisko 800 kg.

Więcej na temat dzwonów dekanatu morąskiego w najnowszym Gościu Elbląskim na 13 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy