Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ferie w czasie ograniczeń

Kilka pomysłów na to, jak nie zmarnować ferii, które w tym roku spędzamy w atmosferze wyjątkowych ograniczeń.

Co zrobić, aby czas ferii zimowych nie okazał się czasem spędzonym przed ekranem komputera bądź telefonu. – To oczywiste, że nie unikniemy oglądania telewizji każdego dnia, ale przecież możemy to ograniczyć. My np. staramy się, aby zawsze było to wspólne, rodzinne oglądanie czegoś, co wszyscy zaakceptujemy, i siedząc razem, będziemy mogli się dobrze bawić i obejrzeć coś wartościowego – mówi pani Maria, mama Krystiana i Grzegorza.

Być może w czasie, kiedy wielu z rodziców jest zmuszonych pracować z domu, a dziećmi nie zajmują się opiekunowie czy nauczyciele, najprostszym rozwiązaniem wydaje się im zostawienie pociechy ze smartfonem. Tymczasem nie tylko zdrowy rozsądek, ale i coraz częstsze badania naukowe wskazują, że nie jest to dobre rozwiązanie.

Rozrywkę wirtualną możemy, zdaniem pana Piotra, taty Klemensa i Marii, z powodzeniem zastąpić rozrywką "analogową". – Dostępne są różnorodne gry, w których wcielamy się w superbohaterów z popularnych serii, ale także z literatury, która miała swoje ekranizacje, czy nawet z popularnych dziś seriali – wylicza.

– Z innych ponadczasowych spraw, które nas cieszą, a które są nie tylko wspaniałą formą rozrywki, ale też świetną sprawą budującą relację ojciec-syn są klocki. - Wspólne budowanie na pewno do siebie zbliża, a czas płynie szybko jak z bicza strzelił – uśmiecha się pan Piotr.

Rodzice zauważają, że także spędzanie czasu przed komputerem może być czymś, z czego nasze pociechy wyniosą pożytek. W czasie ferii można przy jego pomocy wziąć udział w inicjatywie, którą proponuje Muzeum Zamkowe w Malborku przy pomocy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Codziennie w ramach akcji "Ferie po królewsku online” przez 14 dni ferii na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych muzeum publikowane są aktywności dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, od przedszkola do szkół średnich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast