Nowy numer 49/2023 Archiwum

Rok św. Jakuba w diecezji elbląskiej

Z okazji Roku św. Jakuba biskup elbląski wyznaczył cztery kościoły stacyjne i zachęca do pielgrzymowania do tych świątyń.

Jak przypomina w swoim liście bp Jacek Jezierski, św. Jakub Apostoł, zwany także Starszym lub Większym, odbiera szczególną cześć w sanktuarium, które znajduje się w Hiszpanii, w Santiago de Compostela. "Wytyczono wiele szlaków, które prowadziły do miejsca czci św. Jakuba. Pomorska droga do Santiago [nadbałtycka] prowadziła z Królewca, przez Braniewo i Elbląg do Gdańska, a stamtąd do Świnoujścia i dalej" - informuje pasterz diecezji.

"Warto przypomnieć wielką tradycję europejską i odkryć ją na nowo. Dlatego też ustanawiam następujące kościoły diecezji elbląskiej, znajdujące się przy dawnym średniowiecznym szlaku do grobu Apostoła, kościołami stacyjnymi Roku świętego Jakuba 2021" - czytamy dalej.

Kościołami stacyjnymi będą więc:

  • kościół św. Mikołaja w Elblągu (w jego pobliżu istniał do początku XVII w. kościół filialny pw. św. Jakuba)
  • kościół św. Jakuba w Tolkmicku (zbudowany w I połowie XIV w.)
  • kościół św. Jakuba w miejscowości Tuja (z poł. XIV w., jest filią parafii Marynowy na Żuławach)
  • kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy na Żuławach (z 1342 r.)

"Zachęcam do organizowania nabożeństw, które przypomną apostoła Jakuba, apostolskie fundamenty chrześcijaństwa, a także pielgrzymi wymiar ludzkiego życia" - pisze biskup Jezierski.

Całość listu: TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy