Nowy numer 38/2022 Archiwum

Rok św. Józefa w diecezji

Biskup elbląski przedstawił listę świątyń będących kościołami stacyjnymi.

Ojciec Święty Franciszek rok 2021 ogłosił Rokiem św. Józefa. Biskup Jacek Jezierski przypomniał, że w diecezji elbląskiej znajduje się kilka parafii i kościołów, które noszą imię św. Józefa. Zgodnie ze zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele ustanowił je kościołami stacyjnymi. Pierwszym z nich jest kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Morągu.

Imię św. Józefa nosi parafia. Przed laty w mieście istniał katolicki kościół pod tym samym wezwaniem, który został zniszczony. Kolejny to kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Pasłęku – tu także imię św. Józefa nosi parafia. Na liście znalazły się również kościoły parafialne pw. św. Jó- zefa w Gościszewie (dekanat Sztum), Malborku-Kałdowie, Starym Siedlisku (parafia w Nowicy, dekanat Pasłęk I) i Elblągu. Biskup Jacek Jezierski kościołem stacyjnym ustanowił także świątynię parafialną pw. św. Rozalii w Suszu, w której wierni pielęgnują nabożeństwo ku czci św. Józefa.

W specjalnym dekrecie biskup elbląski przypomina, że Stolica Apostolska w związku z Rokiem św. Józefa udziela łaski odpustu zupełnego pod ściśle określonymi warunkami, a są wśród nich: półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej, udział w dniu skupienia z rozważaniem o św. Józefie, spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała czy też modlitwa do św. Józefa w uroczystość św. Józefa (19 marca), wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) i święto Świętej Rodziny. „Wszyscy spowiednicy posiadają upoważnienie do zwalniania z ekskomuniki »latae sententiae«, zaciągniętej za popełnione przestępstwo aborcji (kan. 1398 KPK; zob. pkt 12 Listu Apostolskiego papieża Franciszka »Misericordia et Misera« z dnia 20 listopada 2016 roku). Ponadto zarządzam, by w każdą środę w roku jubileuszowym w kościołach i kaplicach w diecezji elbląskiej była odmawiana Litania do św. Józefa” – czytamy w dekrecie. Pełna treść dekretu dostępna jest na stornie internetowej diecezji elbląskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy