Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pamiątki sprzed lat

Do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu trafiły unikatowe zdjęcia oraz dziecięcy pamiętnik.

Administratorzy facebookowej grupy Zdjęcia Elbląga w sobotę 30 stycznia przekazali do Muzeum Archeologiczno-Historycznego kolejne zdobyte podczas licytacji artefakty. Dostarczyli je Wiesławie Rynkiewicz-Domino, kustoszowi ds. rzemiosła i sztuki.

Tym razem były to fotografie lokomotyw budowanych w fabryce Ferdinanda Schichaua. Zostały one wykonane w elbląskim atelier Fritza Sachszego do celów dokumentacyjnych, jak również reklamowych.

Zbiór 8 zdjęć z przełomu lat 70. i 80. XIX w. zauważył Amadeusz Pfeifer, miłośnik dziejów Elbląga. Ich licytacja trwała 31 grudnia 2020 i 1 stycznia 2021 r., ostatecznie udało się kupić 5 zdjęć. By zakup był możliwy, została zorganizowana specjalna zbiórka pieniędzy, a mieszkańcy miasta nie zawiedli.

Także w sobotę grupa przekazała pamiętnik, który należał do pewnej dziewczynki z Elbląga. Był on prowadzony w drugiej połowie lat 20. XX w., a wszystkie wpisy i wierszyki są w języku niemieckim.

Warto przypomnieć, że 17 grudnia administratorzy grupy Zdjęcia Elbląga przekazali do Muzeum Archeologiczno-Historycznego album, w którym znajduje się ponad 100 historycznych zdjęć Elbląga, rzeki Elbląg i Kanału Elbląskiego, a także Krynicy Morskiej czy Gdańska. Dzięki tym fotografiom możemy dowiedzieć się m.in., jak wyglądały nieistniejąca już zabudowa śródmiejska oraz tętniące życiem okolice rzeki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast