Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wskazania biskupa elbląskiego na Wielki Tydzień 2021

"Na drzwiach kościoła należy zawiesić aktualną informację dotyczącą limitów osób mogących uczestniczyć w nabożeństwie. Nie wolno przekraczać określonej przepisami liczby" - napisał bp Jacek Jezierski.

1. ZACHOWANIE PRZEPISÓW SANITARNYCH

W kościołach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób podczas liturgii (1 osoba na 20 m kw.) przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Gdy modlitwa ma miejsce poza kościołem, na terenie przykościelnym, należy zakryć nos i usta, i zachować odstęp 1,5 m.
Na drzwiach kościoła należy zawiesić aktualną informację dotyczącą limitów osób mogących uczestniczyć w nabożeństwie. Nie wolno przekraczać określonej przepisami liczby.

Duże kościoły w miastach powinny ustawić przy drzwiach automaty do dezynfekcji rąk. Trzeba je kupić lub wypożyczyć. W okresie Wielkiego Tygodnia trzeba przed nabożeństwami odkażać ławki.

Osoby słabsze, z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania, a także wszyscy, którzy ze względu na limity nie zmieszczą się w kościele, korzystają z dyspensy uwalniającej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Zachęcam do korzystania z transmisji nabożeństw w telewizji lub w internecie.

2. UDZIELANIE KOMUNII ŚWIĘTEJ

Udzielający Komunii dezynfekuje ręce przy ołtarzu (na oczach uczestników liturgii), występuje zawsze w maseczce. Przed Komunią należy podać ogłoszenie:
- w przypadku gdy jest jeden rozdzielający: „Najpierw do Komunii podchodzą osoby przyjmujące Komunię na rękę, a dopiero później przyjmujący Komunię do ust.

Kolejność tą należy zachować ze względów higienicznych
- w przypadku gdy jest więcej rozdzielających np.: „Komunia na rękę będzie udzielana po prawej stronie, przy filarze. W pozostałych miejscach będzie podawana do ust”.

Wierni posiadają prawo wyboru sposobu przyjmowania Eucharystii. Nie wolno im tego prawa odbierać. Udzielający Komunii nie są właścicielami sakramentu Eucharystii, ale Jego sługami w Kościele. Dlatego winni respektować prawo Kościoła, a nie postępować według osobistych przekonań.

3. LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA

Niedziela Palmowa
- rezygnujemy z procesji w kościele i poza kościołem.

Wielki Czwartek
- Msza Krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu tylko z udziałem Kapituły Katedralnej i Księży Dziekanów
- poświęcenie olejów: krzyżma, chorych, katechumenów,
- Msza Wieczerzy Pańskiej wieczorem - bez obrzędu obmycia nóg i bez procesji do tzw. Ciemnicy.

Wielki Piątek
- Jutrznia w kościele katedralnym
- Liturgia Męki Pańskiej – nie ma adoracji krzyża przez ucałowanie, krzyż trzymany przez celebransa wierni adorują ze swojego miejsca w ławkach (bez podchodzenia), po dłuższej chwili milczenia wykonuje się odpowiedni śpiew; nie ma procesji do Grobu Pańskiego
- do modlitwy powszechnej dodajemy specjalne wezwanie związane z epidemią (jako przedostatnie)

Wielka Sobota
- Jutrznia w kościele katedralnym
- poświęcenie pokarmów organizujemy w miarę możliwości przed kościołem lub wokół niego, w krótkiej formie, z zachowaniem przepisów sanitarnych
- błogosławieństwa pokarmów można dokonać także w domu przed śniadaniem wielkanocnym odmawiając modlitwę Ojcze nasz i błogosławiąc stół znakiem krzyża
- Liturgia Wigilii Paschalnej [wieczorem] – nie rozpalamy ogniska przed kościołem, paschał zapala się w głównych drzwiach kościoła i wnosi do prezbiterium; w liturgii Słowa wybieramy maksymalnie cztery czytania

Niedziela Wielkanocna
- nie ma procesji rezurekcyjnej, kapłan przenosi monstrancję z Grobu Pańskiego do prezbiterium i błogosławi zgromadzenie, następnie rozpoczyna się Msza wielkanocna
- śniadanie wielkanocne rozpoczynamy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz słów aklamacji: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!, po czym odmawiamy modlitwę Ojcze nasz.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 26 marca 2021

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy