Nowy numer 39/2023 Archiwum

Przewodnik po katedrze już dostępny

W nowym przewodniku po elbląskiej katedrze znajdziemy m.in. informacje, które dotąd nie były dostępne w innych źródłach...

Od 7 kwietnia oficjalnie dostępny jest już przewodnik po katedrze św. Mikołaja w Elblągu. To pierwsze takie pełne opracowanie na temat najważniejszego kościoła diecezji elbląskiej od czasów powojennych.

Publikacja ta to część nieformalnego projektu obejmującego trzy zadania – oprócz przewodnika są to tablice informacyjne w kościelnej wieży i nowe tabliczki przy zabytkowych elementach wyposażenia. – Trzy elementy, trzy poziomy – jako propozycja poznania naszej katedry – wyjaśnia Bartosz Skop, jeden z autorów pracy.

– Konkretne prace nad przewodnikiem ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Zgromadziliśmy wszystkie zebrane przez Bartosza informacje, przygotowany tekst wspólnie opracowaliśmy, niektóre treści odrzucając, a inne dodając. Ustaliliśmy propozycję trasy zwiedzania katedry oraz koncepcję przewodnika – zamieścimy w nim np. definicje fachowych pojęć czy przygotujemy filmy dostępne po zeskanowaniu kodów QR, za pomocą których zwiedzający będzie mógł posłuchać dzwonów naszego kościoła, jego organów czy nagrań z różnych aktywności miejscowego życia muzycznego – opowiada ks. Marek Piedziewicz, kolejny ze współtwórców opracowania.

Jak wyjaśnia B. Skop, ogrom informacji, które znajdziemy w nowym przewodniku, to wynik setek godzin spędzonych w Archiwum Państwowym w Gdańsku i Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. – Znaleźliśmy tam ogromną liczbę ciekawych, szerzej nieznanych wiadomości. To ma też swoje odzwierciedlenie w tym przewodniku. Znajdą się w nim informacje, które po raz pierwszy ujrzą światło dzienne – zaznacza historyk.

Pozycję można nabyć w kancelarii parafii katedralnej (wt., śr. i czw. 10.00–12.00 i 15.30–17.30, oraz sb. 10.00–12.00) oraz po każdej Mszy św., w zakrystii.


Dużo więcej na temat przewodnika w "Gościu Elbląskim" na 18 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast