Święty Józef to ten, który zawsze jest przy Chrystusie.
Jak co roku 1 maja, we wspomnienie św. Józefa Robotnika, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Elblągu-Stagniewie będą miały miejsce uroczystości ku czci Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne obchody ze względu na przeżywany obecnie Rok św. Józefa będą miały szczególnie uroczysty charakter. W tym podelbląskim sanktuarium znajduje się kaplica wotywna ku czci św. Józefa Przewodnika w Wierze, z umieszczoną tam jego ikoną.
– Chciałbym zaprosić wszystkich wiernych, a szczególnie tych, którzy mają nabożeństwo do Opiekuna Pana Jezusa, aby przybyli do naszego sanktuarium w sobotę 1 maja na godz. 12, kiedy to rozpoczniemy celebrację Eucharystii – zachęca bp Józef Wysocki, kustosz sanktuarium.
Jak wyjaśnia, Msza św. będzie odprawiana w przeszklonej kaplicy, a pielgrzymi będą gromadzić się na świeżym powietrzu. – Parking przy świątyni pomieści naprawdę znaczną liczbę samochodów, a teren jest piękny i dość rozległy, byśmy mogli bez problemu zachować wszelkie restrykcje sanitarne – zapewnia. Biskup Wysocki przypomina, że Ojciec Święty Franciszek poszedł za wzorem papieży ostatnich 200 lat, którzy w trudnych sytuacjach Kościoła wskazywali na św. Józefa jako wzór wiary i orędownika przed Bogiem – w liście apostolskim „Patris corde” napisał: „Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych”. Dlatego też jak – podkreśla biskup Wysocki – w czasie tegorocznych uroczystości chciałby bardzo mocno wskazać na ten przymiot Opiekuna Syna Bożego, jakim jest bycie przewodnikiem w wierze.
– Te uroczystości to doskonały moment do kontemplacji tej ikony św. Józefa. Napisała ją w 2018 r. s. Teresa od Dzieciątka Jezus, karmelitanka bosa z Karmelu w Spręcowie k. Dobrego Miasta. Przywodzi nam ona na myśl opowiadanie ewangeliczne św. Łukasza o zaginięciu i odnalezieniu 12-letniego Jezusa w świątyni jerozolimskiej – wyjaśnia bp. Wysocki. Centralna postacią ikony jest św. Józef. – Jest on przewodnikiem, który pomaga nie zgubić się w labiryncie życia. U jego boku siedzi Jezus w wieku młodzieńczym, zasłuchany w przekaz wiary swojego przybranego ojca i opiekuna. Józef prawą ręką wykonuje gest „nauczający”, wskazując na Boga Ojca. Drugą ręką trzyma rozwinięty zwój Pisma Świętego. Jest to Księga Powtórzonego Prawa z widocznym, najważniejszym dla Izraela tekstem: „Szema, Jisrael” – „Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem – Panem Jedynym” (Pwt 6,4-6) – opowiada biskup.
Jego zdaniem kontemplacja ikony pozwoli uczestnikom liturgii pełniej zrozumieć, czym jest rzeczywiste naśladowanie św. Józefa. – Jest on ukazany w postawie stojącej, wskazującej na gotowość do służby i czujność w oczekiwaniu na zwiastowane mu słowo od Pana. Józef – przybrany ojciec Jezusa, opiekun Słowa Wcielonego, stróż wielkiej tajemnicy Wcielenia, jest odpowiedzialny za życie Bożego Syna od chwili Jego poczęcia aż po dojrzały wiek. Święty Józef to jest zawsze ten, który prowadzi do Chrystusa, jest zawsze przy Nim. Wiara Józefa jest całkowicie oparta na Bożym słowie. Józef wypełnia słowo objawione w Starym Przymierzu, i to żywe słowo, które Pan Bóg kieruje wprost do niego – podkreśla bp Józef Wysocki. – Dzisiaj największym zagrożeniem jest utrata tożsamości chrześcijańskiej, utrata wiary i żywej łączności z Jezusem. Starajmy się więc być jak św. Józef, by wobec rosnących zagrożeń stale być przy Chrystusie. Powierzajmy Mu siebie i swoje rodziny – podsumowuje.