Nowy numer 24/2021 Archiwum

Mijają lata, zostają relacje

– Coraz częściej okazuje się, że coś, co dla rodziców jest ważne, jest dla kogoś innego, nawet ich własnego dziecka, czymś niezbyt ważnym. Pytanie: dlaczego tak jest? – zastanawia się ks. Jerzy Urbanik.

Parafia św. Brata Alberta w Elblągu i Wspólnota Małżeństw organizują doroczne Forum Rodziny, które odbywać się będzie od 7 do 9 czerwca. – To już trzynasta edycja naszych spotkań poświęconych małżeństwu i rodzinie, które w tym roku przebiegną pod hasłem: „Mijają lata, zostają relacje”. Prelegentem będzie ks. Piotr Kieniewicz, marianin, specjalista od teologii moralnej – mówi ks. Jerzy Urbanik, proboszcz parafii. Wydarzenie patronatem objął bp Jacek Jezierski. – Przesłał nam także list, w którym wyraża radość, że nasza inicjatywa jest kontynuowana i zapewnia o swoim błogosławieństwie i modlitwie – dodaje. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia niemal od początku jego istnienia jest działająca w parafii Wspólnota Małżeństw.

– O tym, żeby w tym roku postawić na aspekt przemijania i kwestie relacji, zadecydowaliśmy podczas rozmowy z ks. Kieniewiczem, który swego czasu prowadził spotkanie dla naszej wspólnoty. To właśnie on zwrócił uwagę, jak ważne są dziś relacje ze starszym pokoleniem. Przeanalizował tematy, który były poruszane wcześniej na naszym forum, i stwierdził, że chętnie wygłosi właśnie nauki o tej kwestii – opowiadają Dorota i Dariusz Czerniakowie, liderzy wspólnoty. Jak podkreślają organizatorzy, kwestia relacji w dzisiejszym, mocno zmieniającym się świecie, to coś, co dotyka każdego z nas i każdą z rodzin. – Małżeństwa, które tworzą naszą wspólnotę, to w większości pary ze sporym doświadczeniem. Najczęściej wychowały już dzieci, które pozakładały swoje rodziny. Ale to przecież nie znaczy, że są one wolne od wszelkich problemów. Na co dzień mierzą się z różnymi wątpliwościami, które dotyczą właśnie relacji z dorosłymi dzieci – zwraca uwagę ks. Jerzy.

Dariusz Czerniak wyjaśnia, że tematem, które małżonkowie często poruszają między sobą, jest problem odchodzenia starszych dzieci od Kościoła. – Wtedy często samych siebie pytamy: jaki błąd popełniliśmy, że tak się stało? Myślę, że nasze forum będzie starało się na to pytanie w jakiś sposób odpowiedzieć, albo raczej pokazać, że nie należy się w tej materii obwiniać – podkreśla. – Coraz częściej okazuje się, że coś, co dla rodziców jest ważne, jak np. wiara, praktyka wiary i przystępowanie do sakramentów świętych, jest dla kogoś innego, nawet tak bliskiego jak własne dziecko, czymś niezbyt ważnym. Pytanie: dlaczego tak jest? – zastanawia się ks. Urbanik.

Jak co roku każdy dzień forum będzie poświęcony innemu tematowi. Hasło pierwszego dnia to: „Czas zarazy – czas relacji zbyt bliskich”. – Chodzi o ten czas, kiedy momentami zmuszeni byliśmy do siedzenia sobie na głowie, a z drugiej strony nie mogliśmy odwiedzać tych, którzy są nam bliscy. Wszyscy doskonale pamiętamy zeszłoroczne Święta Wielkanocne, które w większości rodzin były spędzane na komunikatorach internetowych – mówi Dariusz Czerniak. Drugi dzień forum poświęcony będzie dziadkom.

– Będziemy mogli się zatrzymać chwilę nad tym i zastanowić się, że może jednak ci starsi wiedzą coś więcej, że ich doświadczenie jest cenne i może nam w czymś pomóc. Ten temat pokazuje nam, że nasze forum nie będzie skierowane wyłącznie do małżonków z dużym stażem, ale także do młodszego pokolenia, które chciałoby z tego doświadczenia skorzystać – podkreśla pani Dorota. Tytuł trzeciej katechezy brzmi: „Zbyt ciasne gniazdo opuszczone”. – To enigmatyczne stwierdzenie jest owiane pewną tajemnicą i sam ksiądz prowadzący nie chciał nam zdradzać, o czym będzie mówił tego dnia. Ale moim zdaniem to nawet lepiej, bo nas to bardziej zaciekawia – uśmiecha się pan Dariusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama