Podczas wyjazdu podsumowano projekt "Myśl religijna i ślad historii drogą młodzieżowych wartości".
Do udziału w nim zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 i podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie. Projekt trwał w ciągu roku szkolnego 2020/2021.
- Chciałam kreatywnie spędzić wolny czas, dlatego zdecydowałam się wziąć udział w projekcie - mówi Amelia, jedna z uczestniczek tych dodatkowych zajęć.
Osoby zaangażowane w projekt nie tylko zdobywały wiedzę teoretyczną - poznały życiorys bł. Doroty czy też regułę zakonu krzyżackiego - ale i były zobowiązane do wykonywania zadań nawiązujących do tematu. Amelii najbardziej spodobało się to dotyczące przygotowania nakrycia głowy stylizowanego na średniowieczne. - To była dobra zabawa - mówi.
Z powodu pandemii znaczna część projektu była realizowana zdalnie. Jego uczestnicy mogli się poznać, pisząc do siebie listy, co im się bardzo spodobało. Reprezentanci placówek biorących udział w projekcie po raz pierwszy spotkali się w czasie wyjazdu poznawczo-integracyjnego do Mątowów Wielkich i Sztumu w czwartek 10 czerwca.
W Mątowach Wielkich ks. Sylwester Ziemann, proboszcz, opowiedział młodym o bł. Dorocie i miejscowym sanktuarium. Są w nim trzy obrazy przedstawiające błogosławioną. Jako ciekawostkę ks. Ziemann podał, że jeden z nich - "Komunia bł. Doroty" - umieszczony na feretronie, raz w roku, w dniu jej wspomnienia, czyli 25 czerwca, wypożyczają księża z bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jest on niesiony w czasie procesji. Tradycja ta wiąże się z tym, że przed wiekami, gdy bł. Dorota mieszkała w Gdańsku, to była jej parafia.
W Sztumie zaś młodzi obejrzeli wystawę dotyczącą ziemi sztumskiej, znajdującą się w kościółku na pl. Wolności. Opowiedział o niej Sławomir Michalik, twórca ekspozycji.
Młodym towarzyszyli Agnieszka Młyńska z MOW, Jarosław Szumowski z SP 5 i ZSO2 oraz ks. Daniel Pałkowski, koordynator projektu.