Nowy numer 39/2023 Archiwum

Uroczystości odpustowe ku czci bł. Doroty przejdź do galerii

Do sanktuarium bł. Doroty w Mątowach Wielkich przybyli pielgrzymi z Malborka i Kwidzyna.

W Mątowach Wlk. bł. Dorota, której wspomnienie obchodzimy 25 czerwca, urodziła się, spędziła swoje dzieciństwo i młodość. W tej wsi znajduje się też kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w którym została ochrzczona.

W homilii bp Jacek Jezierski zaznaczył, że obecnie bł. Dorota jest czczona przede wszystkim w archidiecezjach gdańskiej i warmińskiej, a także diecezji toruńskiej.

- Papież Jan Paweł II ustanowił bł. Dorotę patronką diecezji elbląskiej obok św. Wojciecha i św. Maksymiliana Marii Kolbego. Czczą bł. Dorotę i uznają za swoją świętą w Austrii, na Morawach i w Niemczech krzyżacy, pozostałości krzyżaków, ta grupa krzyżaków, która nie przeszła w XVI w. na protestantyzm - wytłumaczył biskup elbląski.  

Bł. Dorota jest patronką trudnych małżeństw. - Małżeństw, które przeżywają czas kryzysu. Jest patronką wdów, ale też matek, gdyż urodziła dziewięcioro dzieci. Jest patronką matek, które cierpią - które przedwcześnie utraciły dziecko lub dzieci - gdyż ośmioro dzieci Doroty w ciągu kilku lat zabrała epidemia trwająca w Gdańsku - powiedział bp Jezierski.   

Na uroczystości do sanktuarium w Mątowach Wielkich grupa ok. 70 pielgrzymów z Malborka przyszła pieszo. Natomiast pątnicy z Kwidzyna - 50 osób - przyjechali rowerami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast