Nowy numer 08/2024 Archiwum

Koncert w elbląskiej katedrze

Koncert pt. "Cisza dookoła" w elbląskiej katedrze odbył się z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z okazji 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia w katedrze św. Mikołaja w Elblągu 17 lipca odbył się koncert pt. "Cisza dookoła". Gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej wykonały dla zebranych w świątyni utwory, które związane są z życiem Prymasa Tysiąclecia.

- Sejm oraz Senat RP ustanowiły rok 2021 Rokiem Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Podjęto szereg inicjatyw upamiętniających tę postać w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci tego wybitnego człowieka. Dlatego cieszymy się, że i my jako artyści możemy przybliżać dziś państwu tego wielkiego Polaka i patriotę - mówił prowadzący spotkanie Kazimierz Kowalski.

Zgromadzeni w elbląskiej katedrze wysłuchali pieśni, które nawiązują do życia kard. Wyszyńskiego i poznali garść ciekawostek z jego biogramu. Prowadzący koncert przypomnieli m.in. o rolniczym pochodzeniu prymasa, wspominali jego studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku oraz drogę powołania kapłańskiego, aż do objęcia urzędu prymasa i godności kardynała.

Wspomnienia te wypełnione były także licznymi osobistymi akcentami. - Jego ukochanym miejscem była Jasna Góra. Często tam kierował swoje kroki i tam też spotykał bliskich sobie ludzi, w tym Karola Wojtyłę, późniejszego papieża. Te dwie osoby łączyło bardzo wiele, także wspólne przeżycia, jak choćby to, że obaj w wieku 9 lat stracili swoje mamy - przypominał K. Kowalski.


Więcej - w "Gościu" Elbląskim" nr 30 na 25 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy