Nowy numer 4/2023 Archiwum

Budować na tym, co jest od Boga

Poprzez muzykę i jego własne słowa wierni mogli bliżej poznać kard. Wyszyńskiego.

Z okazji zbliżającej się 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia w katedrze św. Mikołaja w Elblągu 17 lipca odbył się koncert „Cisza dookoła”. Gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej wykonały dla zebranych w świątyni utwory związane z życiem sługi Bożego.

– Sejm i Senat RP ustanowiły rok 2021 Rokiem Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci tego wybitnego człowieka podjęto szereg inicjatyw upamiętniających go. Dlatego cieszymy się, że i my, jako artyści, możemy przybliżać dziś państwu tego wielkiego Polaka i patriotę – mówił prowadzący spotkanie Kazimierz Kowalski. Zgromadzeni w elbląskiej katedrze mogli także poznać garść ciekawostek z jego życia.

Prowadzący koncert przypomnieli m.in. o tym, że Stefan Wyszyński urodził się w rodzinie rolników, wspominali jego studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku oraz drogę jego powołania kapłańskiego, aż do objęcia urzędu prymasa i otrzymania godności kardynała. – Jego ukochanym miejscem była Jasna Góra. Często tam kierował swoje kroki i tam też spotykał bliskich sobie ludzi, w tym Karola Wojtyłę, późniejszego papieża. Te dwie osoby łączyło bardzo wiele, także przeżycia, jak choćby to, że obaj w wieku dziewięciu lat stracili swoje mamy – opowiadał K. Kowalski. Artyści wielokrotnie wskazywali także na ogromny patriotyzm kard. Wyszyńskiego i jego przywiązanie do ojczyzny, dlatego w czasie koncertu nie mogło zabraknąć utworów o takim charakterze.

– Stanisław Moniuszko był jednym z ulubionych kompozytorów zarówno Prymasa Tysiąclecia, jak i Karola Wojtyły. Premiera „Strasznego dworu”, która odbyła się w roku 1865 w Warszawie, została odebrana jako ogromna manifestacja patriotyczno- -polityczna. Do tego stopnia, że władze carskie zakazały jej wystawiania. (...) My dziś wysłuchamy wyjątkowo pięknego, patriotycznego mazura, czyli „Arii Miecznika” ze „Strasznego dworu” – zapraszał prezenter. W czasie koncertu przytaczano także liczne myśli kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Warto pamiętać na przykład tę: „Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym, co w tobie jest z Boga”. Te słowa kierował on do ludzi w szczególnie trudnych czasach – przypominał prowadzący spotkanie w elbląskiej katedrze. Koncert „Cisza dookoła” odbył się pod patronatem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego i prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. A przed publicznością zaprezentowali się Małgorzata Kuklińska, Andrzej Niemierowicz, Andrzej Jurkiewicz i Bogusław Pikała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy