Nowy numer 4/2023 Archiwum

Czekał na mnie jak przyjaciel

– Mając Ducha Świętego, chrześcijanie są znakiem Chrystusa we współczesnym świecie –  przypominał bp Jacek Jezierski.

Od 5 do 21 lipca w Mątowach Wielkich trwały rekolekcje oazy II stopnia. Najważniejszym wydarzeniem podczas nich był Dzień Wspólnoty, kiedy to rekolektanci ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi spotkali się na wspólnej Eucharystii w sanktuarium bł. Doroty pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją grupy. Uczestnicy rekolekcji przedstawili piosenkę, a także znak oazy, który wspólnie wykonali. Następnie kilka osób podzieliło się swoim świadectwem.

– Przyjechałam na oazę ze świadomością, że od pewnego czasu uciekałam przed tym, co chciał mi powiedzieć Bóg. Bałam się to usłyszeć. Poruszyły mnie tutaj słowa o tym, że „Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych”. Podczas adoracji zrozumiałam, że kiedy ja wciąż Go unikałam, On wciąż był dla mnie, czekał na mnie jak najlepszy przyjaciel. Słuchał mnie i kochał – mówiła Julia Skrobun. Po zawiązaniu wspólnoty i prezentacji grupy wszyscy udali się na Mszę św.

Trzynasty dzień oazy to przeżywanie tajemnicy zesłania Ducha Świętego, dlatego w homilii biskup elbląski podkreślił, jak ważna dla Kościoła była Pięćdziesiątnica. – W tym dniu Kościół zaczął istnieć samodzielnie. Nastąpił jego historyczny rozruch. Ze względu na odniesienia do Trzech Osób Bożych mówimy, że Kościół jest ludem Bożym, ciałem Chrystusa i świątynią Ducha Świętego. Pan Jezus przygotowywał wspólnotę, organizował ją i tworzył, ale w pięćdziesiątym dniu po zmartwychwstaniu wspólnota chrześcijan zgromadzonych w Jerozolimie zaczęła żyć – podkreślił bp Jacek Jezierski. Odniósł się także do znaczenia słowa „parakletos”.

– Duch Święty jest Parakletem, a to jest coś więcej aniżeli tylko Pocieszyciel. On jest nauczycielem, naszym obrońcą i adwokatem. Stoi przy nas, aby nas wspomagać i bronić. Mając Ducha Świętego, chrześcijanie są znakiem Chrystusa we współczesnym świecie – przez sam fakt, że żyjemy, modlimy się, układamy życie według wymagań Ewangelii lub staramy się to robić. Chrześcijanin posiada nadzieję, że wszystko, co dobre, zbliża nas do Boga, który nas kocha i nie pozwoli nam, abyśmy przepadli na zawsze. On nas ocali na wieczność – zakończył bp Jezierski.

Po Eucharystii wszyscy udali się na poczęstunek. Kolejnym punktem dnia wspólnoty była godzina odpowiedzialności i misji, podczas której cztery osoby złożyły deklarację Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, czyli dobrowolnej abstynencji od alkoholu w intencji zwalczania nałogu alkoholowego w narodzie. Dzień Wspólnoty zakończył się wieczorem pogodnym, który pozwolił zebranym wyrazić swoją radość poprzez wspólne zabawy i tańce. To nie ostatnie oazowe rekolekcje wakacyjne w diecezji elbląskiej. W drugiej połowie sierpnia w Mikoszewie odbędą się stopień podstawowy oraz pierwszy Oazy Nowego Życia, a także Oaza Nowej Drogi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy