Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Flis św. Jakuba zawita do Tolkmicka

Figura św. Jakuba, która podróżuje łodzią po Wiśle, wkrótce odwiedzi także Tolkmicko.

Od kilkunastu lat odtwarzane są szlaki lądowe do Santiago de Compostela biegnące przez Polskę. Na ponowne otwarcie i przypomnienie czeka jeszcze szlak szczególny - Camino de Vistula, czyli wiślany szlak św. Jakuba. Podróżująca obecnie tą drogą figura św. Jakuba, która odwiedza wszystkie nadwiślańskie parafie pod wezwaniem tego apostoła, zawita także do diecezji elbląskiej. 21 sierpnia odwiedzi bowiem Tolkmicko.

- Cieszymy się bardzo na tę wizytę. I cieszymy się, że organizatorzy zdecydowali się także wpłynąć na Zalew Wiślany i odwiedzić Tolkmicko - mówi ks. Józef Grochowski, proboszcz tolkmickiej parafii św. Jakuba. Wierni zamierzają przywitać figurę w porcie. - Stamtąd w uroczystej procesji przejdziemy do kościoła, gdzie sprawowana będzie Msza Święta. Figura spędzi w naszej świątyni całą noc. Rankiem odprowadzimy ją do portu, skąd będzie mogła kontynuować swoją podróż - dodaje kapłan.

Figura, która odwiedzi Tolkmicko, została przygotowana na zamówienie włóczków krakowskich, czyli najbardziej doświadczonych flisaków na królewskiej rzece. Flisacy zamówili wizerunek św. Jakuba u krakowskiego rzeźbiarza Tomasza Lilpopa. Rzeźba ta ma w dostojny sposób przepłynąć na tradycyjnym galarze cały szlak Wisły. A ostatecznie drogą morską popłynąć do Hiszpanii.

- Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich czcicieli św. Jakuba oraz osoby, którym idea camino jest bliska. W związku z tym, że mamy Rok Święty poświęcony temu apostołowi, okazja jest wręcz idealna - zachęca ks. Grochowski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy