Elbląg. Msza św. ku czci św. Rocha

Wierni z parafii św. Jerzego w Elblągu dziękowali za zachowanie zdrowia w czasie pandemii.

Na Mszy św. ku czci św. Rocha oraz podczas nabożeństwa za jego wstawiennictwem modlili się 16 sierpnia wierni z parafii św. Jerzego w Elblągu. Uroczystościom towarzyszyły słowa suplikacji: "Święty Boże! Święty mocny! Święty nieśmiertelny!".

Zgromadzeni na modlitwie chcieli dziękować Panu Bogu za Jego opiekę w czasie pandemii koronawirusa, a także prosić o życie wieczne dla zmarłych. Jak mówił na wstępie nabożeństwa ks. Andrzej Kilanowski, proboszcz parafii, dużej części parafian udało się "uniknąć tej groźnej choroby lub przejść ją bardzo łagodnie". - Chcemy także prosić o łaski dla tych wszystkich, którzy stracili swoich bliskich ze względu na tę chorobę, a dla zmarłych o miłosierdzie Boże - dodał.

Na zakończenie uroczystości odbyło się pobłogosławienie nowej kroniki parafialnej, której nazwano "Księgą ozdrowieńców". - Na razie ta księga jest pusta, ale już wkrótce umieścimy w niej dokładny zapis tego, jak w naszej parafii wyglądało ostatnich kilkanaście miesięcy. Chcemy opisać w niej, jak nasza wspólnota radzi sobie z pandemią - wyjaśniał ks. Kilanowski.

Jak podkreśla, wspólnota parafialna chce przez to pokazać, że z jednej strony dziękuje Bogu za ocalenie, ale jednocześnie zaznaczyć, że wierni mają świadomość zagrożenia. W kronice mają się znaleźć opisy, jak od początku ogłoszenia obostrzeń wyglądały nabożeństwa, użycie wody święconej, przygotowanie I Komunii św., pogrzeby oraz jak to wszystko się zmieniało na przestrzeni czasu.

Podczas nabożeństwa rozpoczęło się także zbieranie świadectw osób, które przeszły COVID-19. - Zostaną one wszystkie umieszczone w naszej księdze. To mogą być zarówno opisy przebiegu choroby, jak i podziękowania za jej pokonanie - zaznacza proboszcz.

Świadectwa do księgi będą zbierane przez najbliższe dwa miesiące. Po zgromadzeniu wszystkich kronika zostanie umieszczona w kaplicy Matki Bożej.


Całość artykułu w "Gościu Elbląskim" 34/2021 na 29 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..