Rodowo to wieś bliska artystom – wracają tu regularnie.
Nałożenie korony na figurę szafkową Matki Bożej Theotokos, która stoi w kościele św. Stanisława Kostki w Rodowie, ks. proboszcz Andrzej Mamajek nazwał „profesorskim ukoronowaniem”. Figura została wykonana dwa lata temu przez prof. Katarzynę Jóźwiak-Moskal, a autorem umieszczonej wewnątrz niej ikony jest prof. Jacek Kornacki.
Koronę dla niej – na prośbę proboszcza – prof. Jóźwiak-Moskal wykonała podczas tegorocznego, 30. Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko-Malarskiego „Pola sztuk”. Jej nałożeniu towarzyszyli biorący udział w wydarzeniu prof. Mariusz Białecki, prowadzący plener, prof. Jacek Kornacki, prof. Jacek Zdybel i prof. Maciej Świtała. – Gdy widziałem Matkę Bożą bez korony, czegoś mi brakowało. Ona dodała figurze piękna i charakteru – uważa ks. Mamajek.
Kolejnym widocznym akcentem pozostałym po plenerze jest pierwsza część pomnika konnego przedstawiającego rycerza Dietricha Stangego, założyciela Rodowa i fundatora pierwszego kościoła we wsi. Autorami projektu są prof. Mariusz Białecki i dr Mariusz Burdek. Budowa pomnika dokończona zostanie najprawdopodobniej podczas kolejnego pleneru.
To artystyczne wydarzenie „współtworzyły” liczne prace podejmowane w miejscowej świątyni przez profesorów i młodych artystów, które pomagają wydobyć jej blask, a także warsztaty, m.in. ceramiczne i rzeźbiarskie, projekcje filmów, wykłady czy koncerty. Uczestnicy pleneru pamiętali także o nieżyjących już osobach, które przez lata były z nim związane. 9 sierpnia podczas żałobno-dziękczynnej Eucharystii modlili się za Zbyszka Chmielewskiego i Stacha Ciesielskiego. Tegoroczny plener trwał od 1 do 15 sierpnia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się