Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wspomnienia, zdjęcia, dokumenty...

Muzeum Miasta Malborka zaprasza do obejrzenia wystawy "Stalag XX B - historia nieopowiedziana".

Kilka lat temu w stodole na terenie Nowego Stawu odnaleziono mural wykonany przez jeńców Stalagu XX B. Przedstawia on wnętrze angielskiego saloniku. Przy kominku, w którym buzuje ogień, stoi fotel, siedzący w nim mężczyzna trzyma otwartą gazetę. Umieszczony na malowidle napis w języku angielskim głosi, że dom to jedyne miejsce, na które warto czekać. - Stan stodoły, w której znajdował się mural, był bardzo zły. Zdecydowaliśmy się na zdjęcie go metodą transferu ze ściany. Pieniądze na to uzyskaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Dorota Raczkowska, dyrektor Muzeum Miasta Malborka.

Mural został umieszczony na nowym podłożu. Jest on głównym eksponatem otwartej dziś w Muzeum Miasta Malborka wystawy „Stalag XX B - historia nieopowiedziana”.

Wspomnienia, zdjęcia, dokumenty…

Stalag XX B Marienburg -Willenberg był to niemiecki obóz jeniecki utworzony na terenie dzisiejszego Malborka. Więzieni w nim byli m.in. Brytyjczycy, Francuzi, Belgowie, Polacy, Włosi czy Rosjanie. Pierwszy transport jeńców dotarł do niego najprawdopodobniej 16 grudnia 1939 roku. Obóz funkcjonował do 1945 roku.

Odwiedzający wystawę mogą posłuchać wspomnień byłych więźniów, poznać historię i organizację obozu. Obejrzeć mogą niepublikowane dotychczas zdjęcia, obozowe dokumenty i pieniądze, prywatną korespondencję jeńców, przedmioty codziennego użytku. Muzeum dla zwiedzających przygotowało również katalog z komentarzem historycznym.

Wspomnienia, zdjęcia, dokumenty…

Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Malborka (ul. Kościuszki 54) do końca roku. Od wtorku do piątku w godz. 10-16, a w soboty - w godz. 11-15

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy