Nowy numer 13/2024 Archiwum

O późnogotyckim kielichu z kościoła Bożego Ciała

Był to dar diecezji warmińskiej dla kard. Stefana Wyszyńskiego.

- 10 wrześnie 1967 roku ówczesny biskup warmiński Józef Drzazga podczas uroczystości, które odbywały się w Gietrzwałdzie w związku z 90. rocznicą objawień Matki Bożej, przekazał w darze od diecezji warmińskiej kielich prymasowi kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Informacja została też zamieszczona na spodzie tego kielicha - mówił ks. Andrzej Starczewski, dyrektor Muzeum Diecezji Elbląskiej.

Późnogotycki kielich pochodzi z ok. 1500 r. i był wykonany dla kościoła Bożego Ciała w Elblągu. Po 1945 roku był on przechowywany w kurii olsztyńskiej, a od 1967 - w skarbcu katedry w Gnieźnie. - Ten obiekt po tylu latach dzisiaj powrócił do miejsca, dla którego został zrobiony - zaznaczył ks. Starczewski.

Zabytkowi temu, jak i samemu kościołowi Bożego Ciała, poświęcone było colloquium muzealne pt. "Kielich późnogotycki z kościoła Bożego Ciała w Elblągu", które odbyło się 10 września w Elblągu.

- Jest to jeden z najważniejszych zabytków złotnictwa późnogotyckiego w Prusach Królewskich - podkreślił dr hab. Michał Woźniak, profesor UMK, w wystąpieniu zatytułowanym "Kielich z kościoła Bożego Ciała w Elblągu i złotnictwo późnogotyckie w Prusach Królewskich". Prelegent zaznaczył także, że złotnictwo w Prusach Królewskich, a wcześniej w Prusach krzyżackich, charakteryzowało się bardzo wysokim poziomem wykonawczym zarówno od strony technicznej, jak i artystycznej. Zachowane do dziś przedmioty są jednymi z najlepszych zabytków złotnictwa środkowej Europy tamtego czasu.

Srebrny złocony kielich z kościoła Bożego Ciała ma 20,6 cm wysokości, średnica stopy wynosi 15,5 cm, a czary - 11,4 cm. Na polach stopy - gładkim tle - wygrawerowane zostały: adoracja Najświętszego Sakramentu, św. Anna Samotrzecia, Maryja ucząca czytać Jezusa oraz święci: Jerzy, Barbara, Katarzyna.  

O późnogotyckim kielichu z kościoła Bożego Ciała

W czasie sympozjum ks. Starczewski poinformował, że bp Jacek Jezierski, obecny na spotkaniu, powołał radę Muzeum Diecezji Elbląskiej, a zaproszenie do niej i nominacje otrzymali: dr hab. Radosław Biskup, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jacek Dąbrowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Bartłomiej Garba z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Alicja Grabowska-Lysenko, dyrektor Towarzystwa Naukowego w Toruniu, dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Mirosław Jankowski, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Marek Omieczyński, artysta plastyk ze Sztumu, ks. prałat kan. Jacek Wojtkowski, dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny, dr hab. Michał Woźniak, profesor UMK w Toruniu, ks. prof. Wojciech Zawadzki, dyrektor archiwum diecezji elbląskiej, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy