Nowy numer 39/2023 Archiwum

Kościół niestandardowy

Jest to bardzo dobry czas na zadawanie pytań.

Byłem fajnym, gorliwym katolikiem. Należałem do oazy i była moc. Później przez swoje wybory, które doprowadziły mnie do uzależnienia od narkotyków i alkoholu, wiara przestała mnie obchodzić. 16 lat byłem poza Kościołem, miałem wrażenie, że zamknąłem sobie do niego drzwi – opowiada Krzysztof, który kilka lat temu otrzymał od znajomego zaproszenie na kurs Alpha i z niego skorzystał. Był to czas, w którym zaczął trzeźwieć, wychodzić z nałogu.

– Wtedy zobaczyłem, jak wygląda Kościół „niestandardowy”, czyli taki, w którym prowadzący spotkania, zamiast mówić nam, że „Bóg jest miłością”, pokazywali nam to – opowiada. Równocześnie niezwykle ważne dla niego było to, że były tam akceptacja i szacunek dla każdego. – Poprzez treści, jakie do mnie docierały, krok po kroku odkrywałem, że Bóg mnie kocha – zapewnia Krzysztof.

Dziś jest w ekipie przygotowującej, prowadzącej kolejne edycje kursu i niestrudzenie zaprasza na niego kolejne osoby. Iwona od dziecka była związana z Kościołem, modliła się. Zaproszenie na kurs Alpha usłyszała w trudnym dla siebie czasie. Było to tuż po śmierci męża. Poszła na spotkanie grupy, bo chciała poznać coś nowego. Obecnie należy do wspólnoty Bogu Ducha Winni, angażuje się w przygotowanie i prowadzenie kursów. Patrząc z perspektywy kilku lat, zapewnia, że udział w tych spotkaniach nie był straconym czasem.

– Nauczyłam się rozmawiać z Bogiem, nie tylko się modlić, bo modliłam się od zawsze. Czuję, że jestem bliżej Boga – mówi. Kiedyś, jeśli czegoś nie rozumiała w kwestiach wiary, negowała to, podważała, teraz przyjmuje to i stara się zrozumieć. Dodaje, że po tym kursie zaczęła czytać książki religijne. Bardzo często uczestnicy kursu Alpha treściami, które usłyszeli w czasie spotkań, chcą się dzielić z rodziną, znajomymi. Powtarzają je własnymi słowami. Prowadzący mówią, że to najlepsza rekomendacja tego projektu. Kurs Alpha jest dla każdego – ktoś, kto nie wierzy, może przyjść i posłuchać, wierzący zaś umocnić swoją wiarę.

Organizatorem elbląskich kursów Alpha jest Centrum Nowej Ewangelizacji diecezji elbląskiej, spotkania prowadzą osoby związane ze wspólnotą Bogu Ducha Winni. Odbywają się one w czwartki o godz. 19 w kościele Bożego Ciała (ul. Robotnicza 29). Na kurs składa się 10 spotkań plus jedno weekendowe, wyjazdowe. Chętni dołączyć mogą do 14 października. Bliższe informacje otrzymać można, dzwoniąc pod nr tel.: 735 583 171.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast