Nowy numer 17/2024 Archiwum

W intencji służby zdrowia

W elbląskiej katedrze modliliśmy się dziś w intencji wszystkich posługujących w ochronie zdrowia.

W katedrze św. Mikołaja w Elblągu w związku z przypadającym dziś wspomnieniem św. Łukasza Ewangelisty modlono się w intencji pracowników służby zdrowia. Jak wskazywał w homilii biskup Jacek Jezierski, kategoria osób, które pracują na rzecz ochrony zdrowia, jest bardzo pojemna. - Trudno wyliczyć te wszystkie kategorie. Są to przecież profesorowie i nauczyciele akademii medycznych, lekarze różnych specjalizacji, lekarze rodzinni, pielęgniarki, pracownicy laboratoriów, specjaliści obsługujący skomplikowane urządzenia diagnostyczne - wyliczał. Jednocześnie wskazywał, że związani ze służbą zdrowia są bezpośrednio producenci leków, pracownicy aptek, ratownicy medyczni oraz inni pracownicy szpitali i przychodni oraz wiele innych grup zawodowych pracujących na jej rzecz.

- Misją lekarza i pracowników służby zdrowia jest troska o pacjentów, których życie i zdrowie jest zagrożone. Jest nią pomoc w przezwyciężaniu różnych schorzeń. Wiele zależy od ich kompetencji i doświadczenia, stąd też szacunek i wdzięczność pacjentów, których leczyli - mówił kapłan.

Pasterz diecezji elbląskiej przypominał, że św. Łukasz Ewangelista jest patronem służby zdrowia, gdyż jak podają niektóre świadectwa chrześcijańskie był on lekarzem.

W homilii biskup Jezierski wskazywał także na osobną grupę posługującą w ochronie zdrowia, która pełni wyjątkową rolę, a mianowicie na położne. - Także św. Józef musiał znaleźć w Betlejem położną, która pomogła urodzić Maryi Jezusa. Pewnie odnalazł ją dość szybko. W takich niedużych miejscowościach wszyscy doskonale wiedzieli, która kobieta pomaga przy porodzie. Tak było od wieków. Była to bardzo ważna funkcja posłannictwa w każdej lokalnej wspólnocie - podkreślał biskup Jezierski.

W czasie Eucharystii modlono się także o ustanie pandemii koronawirusa, a także za osoby zmarłe na choroby wywołane przez ten niebezpieczny patogen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy