Archeolog, który odkrył legendarną osadę Truso, .
Dr Marek Jagodziński jest starszym kustoszem Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, z miastem jest związany od 1980 roku. Odkrycie osady Truso nad brzegiem jeziora Drużno nadało kierunek jego pracy. Odkryto tam ślady osady i portu, a ostatnio - cmentarza. Kolejne etapy prac to także wydobycie wielu artefaktów, najcenniejsze z nich prezentowane są w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
Badania dr. Jagodzińskiego rzucają nowe światło na początki chrześcijaństwa na tych ziemiach. Zwykle datuje je się na koniec X wieku i misję św. Wojciecha, natomiast badania elbląskiego archeologa wskazują, że w I poł. IX wieku w Truso byli już chrześcijanie, a świadczą o tym naczynia z krzyżami, szklane kielichy mszalne, medaliki z krzyżem i wizerunkiem Chrystusa.
Dziękując za przyznanie nagrody biskupa elbląskiego „Tuus”, dr Jagodziński stwierdził, że nie spodziewał się tak znamienitego wyróżnienia. - Została doceniona moja 40-letnia paca w Elblągu. Praca badawcza, która - jak myślę - wniosła małą, ale ważną, nową, nieznaną cząstkę do historii nie tylko samego regionu, ale całej Europy Środkowej - powiedział.
- Jan Paweł II należy do ważnych postaci historii Polski i chrześcijaństwa. Ze względu na pochodzenie, więź religijną, ale przede wszystkim ze względu na swoją osobowość, życie oraz myśl jest nam szczególnie bliski. (…) Jan Paweł II porywał narody do upominania się o własne prawa i wolności. Budził nadzieję, dawał swoim przykładem i słowem odwagę. Uczył, że Chrystus jest kluczem do zrozumienia dziejów - zaznaczył bp Jacek Jezierski.
Galę, która odbyła się w Hali Sportowo-Widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej, rozpoczął występ grupy MySłowni, a gośćmi specjalnymi byli Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Artystom towarzyszył Warsaw String Quartet.
Czytaj także: