– To, co usłyszycie w salach wykładowych, łączcie z rozwojem duchowym, który dokonuje się w kaplicy. I wtedy jest to prawdziwie piękna przygoda – mówił ks. Marek Żmudziński.
Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego zainaugurowano 19 października rok akademicki 2021/2022 w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Jak wyjaśniał biskup elbląski, tradycją jest, że takie obchody w seminariach rozpoczyna Msza o Duchu Świętym. – Jezus jest źródłem, z którego wytryskują strumienie wody żywej. Tą wodą żywą, zgodnie z wiarą Kościoła, jest Duch Święty – mówił w homilii.
– Duch, którego daje nieustannie zmartwychwstały Chrystus, odmienia bieg ludzkiego życia, a także oblicze ziemi – dodał. Rektor elbląskiego seminarium ks. Marek Karczewski przypomniał, że wkrótce minie 30 lat od erygowania tej uczelni przez bp. Andrzeja Śliwińskiego. – Mamy świadomość, jak wielką pracę wykonali ci, którzy seminarium budowali przez wszystkie te lata, zarówno od strony materialnej, jak i intelektualnej czy duchowej – mówił ksiądz rektor, dodając, że społeczność seminarium powoli przygotowuje się do tego jubileuszu.
W czasie obchodów inauguracyjnych uhonorowano ks. prof. Jana Wiśniewskiego, wieloletniego wykładowcę w elbląskim seminarium. – Pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność księdzu profesorowi za długoletnią pracę naukową i dydaktyczną na rzecz naszej uczelni. Wszyscy, którzy księdza profesora znają, wiedzą, że mamy dziś zaszczyt podziękować specjaliście klasy światowej, jeśli chodzi o historię Pomezanii. Trudno w tej chwili wymienić wszystkie osiągnięcia w pracy księdza profesora, ale wiemy, że można uznać go bez żadnej przesady za jeden z filarów naszej diecezji – mówił ksiądz rektor.
Przypomniał też, że laureat nagrody jest propagatorem kultu bł. Władysława Demskiego i bł. Doroty z Mątów. – Kiedy nasza diecezja dopiero się kształtowała, ksiądz Wiśniewski pełnił w niej wiele funkcji, cały czas jednak zwracając uwagę na kształcenie przyszłych kadr, w tym także osób świeckich, czyli katechetów, ale także oczywiście na dobre wykształcenie wychowanków naszego seminarium – wymieniał ks. Karczewski. Nagrody w czasie tegorocznej inauguracji otrzymali również zasłużeni pracownicy uczelni oraz wyróżniający się alumni. W tym roku w elbląskim WSD studia rozpoczęło 25 osób. Na pierwszym roku seminaryjnym naukę podejmie trzech alumnów, zaś rok propedeutyczny rozpoczyna jeden student.
Jak przypomniał ks. Marek Żmudziński, dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, elbląskie seminarium należy do grupy uczelni z takimi samymi instytucjami archidiecezji warmińskiej, diecezji ełckiej i zgromadzenia księży werbistów w Pieniężnie, a od tego roku również zgromadzenia kanoników regularnych w Gietrzwałdzie. – Tworzymy pewnego rodzaju konsorcjum akademickie, które jest pełnoprawnym podmiotem prawa papieskiego. Mamy od roku nowy statut, działający według nowych przepisów. A wszystkie prawa i obowiązki z tego wynikające spełniamy – wyjaśniał, dodając, że są też jednym z siedemnastu wydziałów UWM. – Tak jak wszystkie inne wydziały musimy spełniać rygory finansowe, przepisy dydaktyczne, a przede wszystkim wymogi prowadzonych badań i publikacji – dodał ks. Żmudziński.
Ksiądz dziekan zwrócił się także do rozpoczynających studia. – Chciałbym życzyć klerykom pierwszego roku, aby nauka, którą rozpoczną, przebiegała bardzo owocnie. A wszystkim studentom teologii chciałbym zwrócić uwagę, że są to studia, które zachęcają do tego, aby „zajrzeć na zaplecze”. To one pozwalają poczuć prawdziwy smak teologicznych lektur i jednocześnie samemu sobie postawić jakieś zadania. Namawiam was, aby wymiar naukowy w refleksji nad tym, w co wierzę, łączyć z pytaniem: dlaczego wierzę? Zachęcam więc, aby to, co usłyszycie w salach wykładowych, łączyć z rozwojem duchowym, który dokonuje się w kaplicy. I wtedy jest to prawdziwie piękna przygoda – wskazywał ks. Żmudziński. W imieniu studentów na inauguracji przemawiał dk. Adam Gapys.
Zwracając się do rozpoczynających naukę w Wyższym Seminarium Duchownym, powiedział: – Życzę wam, aby seminarium w tych latach było dla was domem. By kaplica była dla was miejscem formacji duchowej, a sale wykładowe – formacji intelektualnej. Sala rekreacyjna zaś niech będzie dla was miejscem budowania braterskich relacji. Życzę, aby seminarium było miejscem, gdzie razem budujemy wspólnotę uczniów Chrystusa, którzy są narzędziami w Jego ręku – podsumował. W uroczystości wzięli udział także biskupi Wojciech Skibicki i Józef Wysocki, a także reprezentanci seminariów duchownych z Olsztyna, Ełku, Pelplina i Pieniężna. Na inaugurację przybyli także przedstawiciele elbląskich uczelni wyższych: Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a także przedstawiciele władz samorządowych i księża – wykładowcy seminarium oraz proboszczowie.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się