Jak przypominał biskup elbląski, posłannictwo w ochronie zdrowia jest od wieków niezmiernie ważne.
W związku z przypadającym 18 października wspomnieniem św. Łukasza Ewangelisty w katedrze św. Mikołaja w Elblągu modlono się w intencji pracowników służby zdrowia. Jak mówił w homilii bp Jacek Jezierski, na rzecz ochrony zdrowia pracują różne osoby.
– Trudno wyliczyć te wszystkie grupy. Są to przecież lekarze różnych specjalizacji, lekarze rodzinni, pielęgniarki, pracownicy laboratoriów, specjaliści obsługujący skomplikowane urządzenia diagnostyczne, profesorowie i nauczyciele akademii medycznych... – wyliczał, dodając, że związani ze służbą zdrowia są bezpośrednio producenci leków, pracownicy aptek, ratownicy medyczni, a także inni pracownicy szpitali i przychodni oraz wiele innych grup zawodowych.
– Misją pracowników służby zdrowia jest troska o pacjentów, których życie i zdrowie są zagrożone. Jest nią pomoc w przezwyciężaniu różnych schorzeń. Wiele zależy od ich kompetencji i doświadczenia, stąd też szacunek i wdzięczność pacjentów, których leczyli – mówił biskup. Pasterz diecezji elbląskiej przypominał, że św. Łukasz Ewangelista jest patronem służby zdrowia, gdyż – jak podają niektóre świadectwa chrześcijańskie – był on lekarzem. W homilii biskup Jezierski zwrócił także uwagę na posługę położnych.
– Także św. Józef musiał znaleźć w Betlejem położną, która pomogła urodzić Maryi Jezusa. Pewnie odnalazł ją dość szybko. W takich niedużych miejscowościach wszyscy doskonale wiedzieli, która kobieta pomaga przy porodzie. Tak było od wieków. Była to bardzo ważna funkcja posłannictwa w każdej lokalnej wspólnocie – podkreślał biskup Jezierski. W czasie Eucharystii modlono się także o ustanie pandemii koronawirusa i za osoby zmarłe na choroby wywołane przez ten niebezpieczny patogen.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się