Nowy numer 21/2023 Archiwum

Elbląg. O hospicjum w III LO

Licealiści posadzili żonkile.

Z okazji Dnia Patrona w piątek 29 października młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II spotkała się z Anną Podhorodecką z Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak.

Jego początki sięgają 1983 roku i grup wolontariuszy skupionych wokół parafii św. Jerzego. Tworzyli je: lekarze, pielęgniarki, księża, nauczyciele, słuchacze szkoły medycznej. Widzieli oni poważnie chorych, którzy przebywali w strasznych warunkach. Wiedzieli, że ogromną pomocą byłaby organizacja dla nich opieki. Udało im się to. Spotkanie inaugurujące powstanie hospicjum (wówczas jeszcze pod inną nazwą) odbyło się 18 października 1987 roku.

Elbląg. O hospicjum w III LO

Misją Hospicjum Elbląskiego jest zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej, psychologicznej, duchowej i socjalnej osobom nieuleczalnie chorym - dorosłym i dzieciom - będącym pod opieką hospicjum.  

W prelekcji A. Podhorodecka stwierdziła, że do momentu, kiedy osobiście nie dotyka nas cierpienie, choroba, śmierć osoby bliskiej, nie wiemy o tym, że hospicjum istnieje. Wiedzą o nim tylko niektórzy, bo uczestniczyli w akcjach na jego rzecz.  

- Chciałabym, żebyście wy o nim wiedzieli, bo wiem, że w waszej szkole jest wolontariat - powiedziała A. Podhorodecka. Dodała, że zawsze chyli czoła przed nauczycielami, którzy zajmują się wolontariuszami, bo wie, jak wiele energii i poświęcenia prywatnego czasu takie działanie wymaga. - Myślę, że cudownie jest mieć nauczycieli, którzy pociągną w tym kierunku. Robienie dobrych rzeczy na rzecz drugiego człowieka to niesamowita frajda i doświadczenie - zaznaczyła.

W czasie piątkowego spotkania licealiści posadzili żonkile, które w przyszłym roku rozdadzą w czasie Pól Nadziei, czyli tradycyjnej kwesty na rzecz hospicjum. Jej kształt będzie zależał od sytuacji pandemicznej w kraju.

Wydarzeniu towarzyszyła również przygotowana przez młodzież wystawa pt. "Oblicza cierpienia w świetle nauki Jana Pawła II". Licealiści oglądać mogą ją w szkolnej bibliotece.  

Elbląg. O hospicjum w III LO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast