Wskazania biskupa elbląskiego na listopad

"Należy nadal nosić maseczki w kościołach" - przypomina bp Jacek Jezierski.

Publikujemy pełną listę wskazań biskupa elbląskiego na listopad:

1. Odpust zupełny dla zmarłych możemy zyskiwać każdego dnia przez cały listopad (decyzja Stolica Apostolskiej).

2. Katecheza i inne zajęcia w pomieszczeniach parafialnych mogą odbywać się z uwzględnieniem aktualnych przepisów dotyczących epidemii. Należy brać zwłaszcza pod uwagę sytuację w szkołach, a więc czy pracują one w sposób stacjonarny.

3. Przystępujący do Komunii św. posiadają prawo do wyboru sposobu przyjęcia Eucharystii: do ust lub na rękę. Jeśli jest tylko jeden udzielający Komunii, to kolejność przystępowania jest następująca: najpierw podchodzą osoby przyjmujące Komunię na rękę, a następnie ci, którzy przyjmują Komunię do ust. Należy o tym poinformować wiernych przed rozpoczęciem obrzędu komunijnego. Nie wyróżniamy w ten sposób Komunii na rękę, ale szanujemy wrażliwość i lęki osób, które obawiają się zarażenia przez kontakt ze śliną. Udzielający Komunii powinni być bardzo spokojni, uważni i cierpliwi wobec nerwowych czasami reakcji i zachowań przyjmujących Eucharystię.

4. Trwa epidemia, dlatego obowiązują szczególne przepisy sanitarne. Należy nadal nosić maseczki w kościołach. Przy wejściu do kościoła należy korzystać ze środków dezynfekcji rąk. Podczas nabożeństw i procesji na cmentarzach trzeba zachować odstępy. Potrzebne jest zaszczepienie się dla ochrony własnego zdrowia i zdrowia naszych bliźnich.

+Jacek Jezierski
biskup elbląski
Elbląg, dn. 30 października 2021

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..