Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Poznać Biblię, aby poznać Boga

Rozpoczął się kolejny semestr Elbląskiej Szkoły Biblijnej.

Po raz pierwszy w tym semestrze słuchacze Elbląskiej Szkoły Biblijnej spotkali się w sobotę 13 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Powstanie ESB to efekt działań podejmowanych w diecezji w ramach Roku Wiary (2012-2013). Jej dyrektorem od samego początku jest ks. dr hab. Marek Karczewski z Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.

Zajęcia prowadzone są przez pracowników tego wydziału. Wykłady opierają o własne artykuły i książki. Słuchaczom przybliżają m.in. postacie i pisma apostołów Piotra i Jana, pomagają poznać tajniki Pisma Świętego i metody jego rozumienia w myśl zasady zaczerpniętej od św. Hieronima, która mówi, że znajomość zaś Biblii daje lepsze poznanie Boga.

Poznać Biblię, aby poznać Boga

Udział w zajęciach ma duży wpływ na życie wielu słuchaczy. - Nabytą w szkole biblijnej wiedzę wykorzystuję w czasie codziennego czytania Pisma Świętego. Dzielę się nią z rodziną i znajomymi, gdy wymaga tego dyskusja albo pojawiające się pytania - mówi pan Edward, jeden ze słuchaczy. Cieszy go to, że dzięki wykładom lepiej poznał biografię i nauczanie św. Jana.

Pani Joanna zaznacza, że dzięki wykładom w ESB rozwija się w wierze i w ramach rozwoju osobistego. - Łatwiej jest mi opowiadać nastoletniemu dziecku o naszej religii, np. o życiu i działalności św. Jana - apostoła miłości. Dodam, moja córka chciałaby również uczęszczać na takie zajęcia. Łatwiej jest opowiadać o Bogu innym osobom. Z nabytą wiedzą jest mi łatwiej bronić wiary katolickiej przed negatywnymi słowami osób o małej wiedzy na temat religii. Mówię o tym, co jest dobre, a osobom negatywnie nastawionym wobec kościoła katolickiego lub atakującym wartości religijne chrześcijan, mogę wyjaśnić, dlaczego są w błędzie. Mówię, że uczestniczę w takich zajęciach. Jeśli byłby ktoś zainteresowany, żeby dołączyć do nas, podaję mu bliższe informacje. Jednak nie chcę nikogo namawiać - mówi.

Poznać Biblię, aby poznać Boga

- Wykłady te zmieniły całkowicie moje życie, przybliżyłam się do Boga - uważa pani Leokadia. Szczególnie pomocne były dla niej zajęcia dotyczące Ewangelii i listów Jana Apostoła. Szereg ważnych wyzwań oraz wiele pozytywnych uczuć wzbudziło uczestnictwo w wykładach szkoły biblijnej w panu Jacku, kolejnym słuchaczu wykładów. - Zacząłem czytać Pismo Święte, dzięki czemu ciągle dowiaduję się o rzeczach, których nie słyszałem na lekcjach religii, czy na kazaniach. Dzięki zajęciom odkryłam postacie apostołów, np. Piotra i Jana oraz aktualność ich nauczania. Ze zdobytej tam wiedzy korzystam szczególnie w domu, w swoim życiu osobistym oraz w dialogu ze Świadkami Jehowy przekazując im argumenty za Kościołem katolickim - przyznaje.

Poznać Biblię, aby poznać Boga

Najbliższe spotkanie Elbląskiej Szkoły Biblijnej odbędzie się 11 grudnia w gmachu elbląskiego WSD. Rozpoczęcie godz. 9.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy